avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abandon pesoana cu handicap
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abandon pesoana cu handicap

As dori sa stiu cine are obligatia intretinerii unei persoane cu handicap(paralizata) cu copii majori?
Cum se poate proba abandonul si dezinteresul copiilor fata de parinte?
Unde poate fi reclamat?Ce consecinte pot aparea in in urma reclamarii?
Are vreun rol in aceasta poveste si Protectia Sociala?
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 22:00, 26 Decembrie 2011
mily402 a scris:
As dori sa stiu cine are obligatia intretinerii unei persoane cu handicap(paralizata) cu copii majori?

Obligatia de intretinere, in acest caz, revine – cf legii – copiilor:
Codul civil in vigoare de la 1 Oct 2011
ART. 513 - Caracterul legal al obligaţiei de întreţinere
Obligaţia de întreţinere există numai între persoanele prevăzute de lege. Ea se datorează numai dacă sunt întrunite condiţiile cerute de lege.
ART. 516 Subiectele obligaţiei de întreţinere
(1) Obligaţia de întreţinere există între soţ şi soţie, rudele în linie dreaptă, între fraţi şi surori, precum şi între celelalte persoane anume prevăzute de lege. [...]

(in acest caz ”rude in linie dreapta” = intre copii si parinti)

Cum se poate proba abandonul si dezinteresul copiilor fata de parinte?

Dovada, in asemenea cazuri se face cu martori, declaratia parintelui in cauza, buletine de analize medicale...

Unde poate fi reclamat?Ce consecinte pot aparea in in urma reclamarii?

Poate fi sesizata ”autoritatea tutelara”. Consecinte...? Depinde ce va scrie in raportul functionarilor de la ”tutela” dupa ce vor cerceta cazul...

O alta ”varianta” ar fi in conformitate cu dispozitiile codului penal:
(citez) Art. 305 cod penal - Abandonul de familie
Sãvârsirea de cãtre persoana care are obligatia legalã de a întretine, fatã de cel îndreptãtit la întretinere, a uneia dintre urmãtoarele fapte:
a) pãrãsirea, alungarea sau lãsarea fãrã ajutor, expunându-l la suferinte fizice sau morale; [...]

(in cazul dat copiii au obligatia legala de a intretine)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatie intretinere ILC ILC buna ziua am o indoiala privind obligatia de intretinere... Domnul X nu are nici un venit lunar, nu are pensie, nu lucreaza, este bolnav si nu se poate ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere INFORMAT INFORMAT Va rog, m-ar interesa sa stiu in ce conditii se acorda pensia de intretinere pe caz de boala de catre familie, (sotie + copii majori cu salarii), in cazul unui ... (vezi toată discuția)
Intretinere bunici apatrascu apatrascu nepotii au obligatia sa intretina bunicii? Multumesc (vezi toată discuția)