Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... sc cu 19 angajati
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

sc cu 19 angajati

In situatia in care o sc detine o entitate,cu personalitate juridica, la alta adresa decat sediul social al acesteia cu minimum 5 persoane care realizeaza venituri din salarii are obligatia declararii sediului secundar si completarea formularului Declaratie de inregistrare fiscala/Declaratie de mentiuni pt sediile secundare 060 la sediul DGFP unde se desfasoara activitatea
isi deschide punct de lucru dar va fi declarat tot la DGFP unde isi are sediul principal.. cel putin asa stiu eu ca se procedeaza
si in conditiile in care nu doreste sa si deschida punct de lucru ,deci nici declararea la AFP,spunand ca vireaza impozitul in localitatea unde are sediul social,desi in L 273 /2006 LA ART 32(7)spune ca impozitul se vireaza la AFP unde efectiv desfasoara activitatea.
In momentul in care cineva desfasoara o activitate economica trebuie s-o faca asa cum e legea.