Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Cedo
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Cedo

Bun..deci sunt la contestatie in anulare,ar trebui sa fac recurs la ea? ,si pe urma la CEDO sau care sunt pasii?am avut pe fond,recurs si acuma contestatia in anulare, trebuie sa fac si revizuirea pentru a ajunge la cedo? pentru ca la contestatia in anulare mi-a zis in motivare ca este o greseala de judecata .
Va multumesc.
termenul de 6 luni care-l aveti pentru sesizarea CEDO a inceput in momentul pronuntarii recursului. Contestatia in anulare si revizuirea nu sunt obligatorii pentru a incepe o actiune la CEDO.
Nu, termenul de 6 luni in care va puteti adresa Curtii curge de la data pronuntarii hotararii din recurs, aceea fiind data cand hotararea dvs. a ramas definitiva si irevocabila ( epuizarea cailor ordinare interne).
Contestatia in anulare si revizuirea sunt cai extraordinare.
pai stiiam ca la cedo una din reguli este dupa epuizarea tuturor cailor de atac?contestatia in anulare sau revizuirea sunt cai de atac???????
Da, insa a celor ordinare ( apel si recurs sau numai recurs dupa caz).
gasiti mai multe raspunsuri mai jos pe forum, in subiectul ,,CEDO,contestatie in anulare"