Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... condamnare primar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

condamnare primar

Cine poate sa-mi spuna daca condamnatul din aceasta sentinta poate sa mai candideze la alegerile din 2012

Solutie: Dosar nr. 1356/295/2010 Sentinţa penală nr. 181/03.05.2011 HOT. In temeiul art. 11 pct. 2 lit. a cod procedură penală raportat la art.10 al. 1 lit. a cod procedură penală, dispune achitarea inculpatului S. C. GH., .pentru săvârsirea infractiunii prevăzute de art. 132 din Legea nr. 78/2000 modificată, raportat la art. 246 cod penal. In temeiul art. 239 al. 2 cod penal, condamnă pe acelasi inculpat la o pedeapsă de 6 luni inchisoare, pentru săvârsirea infractiunii de ultraj. În baza art.71 C.pen., interzice inculpatului drepturile prevăzute la art.64 lit.a teza a II a şi b C.pen., respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice şi dreptul a ocupa o funcţie implicând exerciţiul autorităţii de stat. In temeiul art. 250 al. 1 cod penal, condamnă pe acelasi inculpat la o pedeapsă de 1 lună inchisoare, pentru săvârsirea infractiunii de purtarea abuzivă. În baza art.71 C.pen., interzice inculpatului drepturile prevăzute la art.64 lit.a teza a II a şi b C.pen., respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice şi dreptul a ocupa o funcţie implicând exerciţiul autorităţii de stat. Constată ca infractiunile retinute, in sarcina inculpatului, se afla in concurs real de infractiuni, conform art. 33 lit. a cod penal. In baza art. 33 lit. a si art. 34 lit. b cod penal, contopeste pedepsele aplicate inculpatului, urmand ca in final acesta să execute pedeapsa cea mai grea si anume, 6 luni inchisoare. În baza art.71 C.pen., interzice inculpatului drepturile prevăzute la art.64 lit.a teza a II a şi b C.pen., respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice şi dreptul a ocupa o funcţie implicând exerciţiul autorităţii de stat. In temeiul art. 81, 82 Cod penal dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei, stabilind un termen de incercare de 2 ani si 6 luni ( 6 luni durata pedepsei aplicate la care s-a adaugat un interval de 2 ani stabilit de lege). În temeiul art.71 al.5 C.pen., suspendă pedeapsa accesorie pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii. În temeiul art.359 al.1 C.pr.pen. pune în vedere inculpatului dispoziţiile art.83 C.pen., respectiv, dacă în cursul termenului de încercare cel condamnat a săvârşit din nou o infracţiune, pentru care s-a pronunţat o condamnare definitivă chiar după expirarea acestui termen, instanţa revocă suspendarea condiţionată, dispunând executarea în întregime a pedepsei, care nu se contopeşte cu pedeapsa pentru noua infracţiune. Respinge cererea privind schimbarea incadrării juridice a inculpatului, in ceea ce priveste infractiunea de ultraj, prevăzută de art. 239 al. 2 cod penal, in infractiunea de insultă, prevăzută de art. 205 cod penal, cu aplicarea art. 73 lit. b cod penal. În temeiul art.14 al.3 lit.b C.pr.pen. şi art.346 al.1 C.pr.pen. coroborat cu art.998 C.civ., obligă inculpatul la plata sumei de 2.000 lei reprezentând daune morale către partea civilă I. F.. Respinge in rest ca neintemeiată actiunea civilă formulată de partea civilă Ibrian Florentin. În temeiul art.14 al.3 lit.b C.pr.pen. şi art.346 al.1 C.pr.pen. coroborat cu art.998 C.civ., obligă inculpatul la plata sumei de 1.000 lei reprezentând daune morale către partea civilă N. E. F.. Respinge in rest ca neintemeiată actiunea civilă formulată de partea civilă N. E.F.. In temeiul art. 193 al. 1 obligă inculpatul la plata sumei de 600 lei către partea civilă I. F. cu titlu de cheltuieli judiciare, reprezentând onorariu avocat. In temeiul art. 191 al. 1 Cod pr. pen. obliga inculpatul la plata sumei de 2.300 lei cheltuieli judiciare catre stat. Cu drept de recurs in termen de 10 zile de la comunicare pentru toate părtile. Pronuntată in sedinta publică, azi, data de 03.05.2011.
Este specificat clar in sentinta:

În baza art.71 C.pen., interzice inculpatului drepturile prevăzute la art.64 lit.a teza a II a şi b C.pen., respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice şi dreptul a ocupa o funcţie implicând exerciţiul autorităţii de stat. I

Nustiu daca interzicerea drepturilor se refera la toata perioada de 2 ani si 6 luni sau numai la perioada de 6 luni cat este condamnarea.