Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... tutela copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

tutela copil

in procesul de divort de la ce virsta copilul poate sa-si exprime dorinta sa stea cu unul dintre parinti ?
De la varsta de 10 ani, minorul poate fi ascultat de catre instanta, ocazie cu care isi poate exprima dorinta cu privire la care dintre parinti doreste sa locuiasca.
daca instanta apreciaza, poate incuviinta si audierea celor mai mici de 10 ani
Art. 264. -c.civ
(1) În procedurile administrative sau judiciare care îl privesc, ascultarea copilului care a împlinit vârsta de 10 ani este obligatorie. Cu toate acestea, poate fi ascultat și copilul care nu a împlinit vârsta de 10 ani, dacă autoritatea competentă consideră că acest lucru este necesar pentru soluționarea cauzei
(2) Dreptul de a fi ascultat presupune posibilitatea copilului de a cere și a primi orice informație, potrivit cu vârsta sa, de a-și exprima opinia și de a fi informat asupra consecințelor pe care le poate avea aceasta, dacă este respectată, precum și asupra consecințelor oricărei decizii care îl privește
(3) Orice copil poate cere să fie ascultat, potrivit prevederilor alin. (1) și (2). Respingerea cererii de către autoritatea competentă trebuie motivată.
(4) Opiniile copilului ascultat vor fi luate în considerare în raport cu vârsta și cu gradul său de maturitate
.
(5) Dispozițiile legale speciale privind consimțământul sau prezența copilului, în procedurile care îl privesc, precum și prevederile referitoare la desemnarea de către instanță a unui reprezentant în caz de conflict de interese rămân aplicabile
Multumesc mult pentru raspuns!