avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită ce pot face sa opresc executarea silita?
Discuție deschisă în Executare silită

ce pot face sa opresc executarea silita?

buna ziua,
supun atentiei dumneavoastra urmatoarea situatie:
-sunt la a treia licitatie,pe primele doua le-am contestat,la cea de a treia nu am primit publicatia de vanzare,am sunat la curierul care mi-au venit pana acum celelalte documente si imi spune ca nu poate sa-mi spuna vreo informatie decat cu acordul bancii!!!! I-am intrebat daca intre data...si data... mi-a fost trimisa vreun document prin societatea lor de curierat de la banca....????
-am fost la banca sa intreb executorul daca mi-a trimis vreun document,ceva acasa unde imi trimitea si pana acum,...surpriza....imi spune ca el nu se mai ocupa de dosarul meu,...ii dau o hartie sa imi semneze pe ea unde este trecut ce am intrebat si la firma de curieri.
-pe sit-ul bancii figureaza ca imobilul are data de licitatie....
Mentionez ca nimeni nu imi mai da nici o informatie asta pentru ca toate hartiile date de executor catre mine le-am contestat in instanta pe toate!!!
Cum fac cu licitatia ca nu am nici un document de aceasta data sa-l contest???
Cel mai recent răspuns: mdcc , utilizator 15:43, 7 Decembrie 2011
...faceti contestatie la executare si solictati in instanta actele...trebuie sa depuneti cautiune...nu va mirati , bancile au cei mai buni avocati din lume....si cei mai scumpi....
Daca instanta de judecata nu pronunta hotarare de suspendare a contestatiei la executare ,executorul judecatoresc este indreptatit sa continue procedura si etapele legale de executare a titlului executoriu
Multumesc pentru raspunsuri...cred ca nu m-am facut inteles!
Contestatie nu am la ce sa fac,...am facut la celelalte doua publicatii,...sunt pe rol.
de aceasta data nu am nici publicatie de vanzare,..insusi curierul nu vrea sa-mi raspunda la solicitare...nici banca...nimeni.
Exista o plangere a mea la Parchetul de pe langa Tribunal,alta la Ministerul Justitiei,alta la A.N.P.C,alta la Ministrul M.A.I.,alta la Cabinetul Primului Ministru,....executorul asta a CALCAT IN PICIOARE CODUL DE PROCEDURA CIVILA!!!!!!!!
La instanta a mintit prin documentele depuse ca as avea o suma mare de plata dar realitatea este alta,...probez cu hartii semnate si stampilate de executor,...sunt contestatii pe rol!!!
Acum in al treilea termen al licitatiei ce fac?Nu am nici publicatie ,nu stiu nici unde se tine licitatia!!!
NIMENI DIN CEI INDREPTATITI NU-MI DA NICI O INFORMATIE!!!
Stiu sigur ca acolo la banca se intampla lucruri necurate,ma lupt cu ei de 2 ani,...inca ceva....datoria catre banca am achitat-o!!!
Contestatia la executare NU suspenda executarea silita.La contestatiile pe care le ai fa si cerere de suspendare executare silita.Oricum ai nevoie de niste motive intemeiata si va trebui sa platesti si cautiune 20% din suma datorata.La orice cerere inaintata catre banca cere si un nr. de inregistrare,au un termen legat in care sa-ti dea raspuns. Daca iti scot casa la licitatie inseamana ca banca are incuviintate de executare silita data de judecatoria unde se afla imobilul.Cel mai bine ar fi sa iei legatura cu un avocat care sa aiba si ceva experienta in executarile silite.


Scuze. E vorba de 10% din suma.
Ultima modificare: Duminică, 4 Decembrie 2011
gi-jane2, moderator
mdcc a scris:


La instanta a mintit prin documentele depuse ca as avea o suma mare de plata dar realitatea este alta,...probez cu hartii semnate si stampilate de executor,...sunt contestatii pe rol!!!



Daca ati constatat ca in instanta au fost utilizate probe false,de ce nu ati sesizat completul de judecata ,care in temeiul art 183 Codul de procedura civila
putea suspenda judecata pricinii,inaintand inscrisul procurorului impreuna cu procesul verbal ce se va incheia

Alte discuții în legătură

Imposibil? sau posibil.... Borza Borza Buna, este vorba de o executare silita. Un creditor este in litigiu cu un debitor avand un proces pe rol, nu este data o hotarare definiva si irevocabila. Se ... (vezi toată discuția)
Executare silita-executor bancar.rog ajutor! mdcc mdcc Am avut un credit pe societate,societate care se afla in faliment,sunt garant ipotecar cu locuinta proprie,am platit bancii foarte multi bani,dupa un timp am ... (vezi toată discuția)
Executare la publicatie de vanzare imobiliara terorista2012 terorista2012 Pe data de 30.12.2011 am primit acasa aceasta publicatie unde mi se comunica ca pe data de 10.02.2012 ar avea loc licitatia casei mele. Din cate stiu eu in ... (vezi toată discuția)