Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infintare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infintare firma

Buna ziua,
Pentru infintarea unei societati comerciale mai este necesar cazierul fiscal al asociatului/asociatilor?
Contractul de comadat trebuie depus la anaf?

Multumesc

Documentele necesare inmatricularii unei societati comerciale sunt urmatoarele:
- rezervare denumire
- act constitutiv
- dovada sediului (contract de comodat sau contract de inchiriere inregistrat la Administratia Financiara)
- dovada depunere capital social - minim 200 RON
- declaratie pe propria raspundere din care reiese faptul ca asociatii indeplinesc conditiile legale pentru a fi asociati si-sau administratori intr-o societate
- specimen de semnatura pentru administrator
- Cerere de inregistrare (formular tip ONRC - se va specifica solicitarea cazierului pentru asociatul unic/asociati)
- Declaratie Model2 pentru autorizarea activitatii (formular ONRC)
- taxe de registru
Dosarul cu documentele sunt amintite se depune la Registrul Comertului in vederea inmatricularii societatii si pentru obtinerea autorizatiilor.

Nagy Noemi

hingheru a scris:

Buna ziua,
Pentru infintarea unei societati comerciale mai este necesar cazierul fiscal al asociatului/asociatilor?
Contractul de comadat trebuie depus la anaf?

Nu mai este necesar cazierul fiscal. Acesta se verifica automat de ORC.
Contractul de comodat trebuie depus la ANAF impreuna cu alte acte pentru a obtine un certificat de sediu.

Alberto Kurtyan