avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie pentru crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie pentru crestere copil

Buna ziua!
As dori sa stiu daca dupa somaj am avut o intrerupere intre 8.03-15.04.2011, angajandu-ma pe 15.04.2011 si nasc pe la sfarsitul lunii martie 2012 e vreo solutie sa primesc indemnizatia? Invatati-ma va rog ce sa fac in acest caz!
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:09, 23 Noiembrie 2011
Din nefericire, in conditiile descrise mai sus nu aveti dreptul la indemnizatia pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, deoarece trebuie sa obtineti venituri impozabile cu cel putin 12 luni inainte de nastere.
ionut c a scris:

Buna ziua!
As dori sa stiu daca dupa somaj am avut o intrerupere intre 8.03-15.04.2011, angajandu-ma pe 15.04.2011 si nasc pe la sfarsitul lunii martie 2012 e vreo solutie sa primesc indemnizatia? Invatati-ma va rog ce sa fac in acest caz!
Va multumesc!


Data preconizata a nasterii : martie 2012
Perioada luata in calcul este : martie 2011 - martie 2012

Depinde de data nasterii , intrucat aveti posibilitatea de a beneficia de indemnizatia pentru CCC ... in acest sens :
OUG nr.111/2010 dispune:
Art. 4. — (1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6), considerate luna intreaga.
(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).
(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).
........

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil 11 luni? stefanbb stefanbb Buna ziua ! sotia mea este angajata de pe data de 30 aprilie 2012,si trebuie sa nasca in 5 martie sau inceputul lunii martie,v-a putea beneficia de CC ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului? alina31 alina31 Eu am lucrat din septembrie 2010 pana in septembrie 2011 ca invatatoare. din 13 septembrie 2011 pana pe 13 martie 2012 am avut somaj . La sfarsitul lui martie ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil mihaela2013-08 mihaela2013-08 buna ziua! va rog mult sa ma ajutati si pe mine intr-o problema sunt salariata unei societati cu contract de munca din 2009.in luna martie si aprilie a ... (vezi toată discuția)