Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie pentru crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie pentru crestere copil

Buna ziua!
As dori sa stiu daca dupa somaj am avut o intrerupere intre 8.03-15.04.2011, angajandu-ma pe 15.04.2011 si nasc pe la sfarsitul lunii martie 2012 e vreo solutie sa primesc indemnizatia? Invatati-ma va rog ce sa fac in acest caz!
Va multumesc!
Din nefericire, in conditiile descrise mai sus nu aveti dreptul la indemnizatia pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, deoarece trebuie sa obtineti venituri impozabile cu cel putin 12 luni inainte de nastere.
ionut c a scris:

Buna ziua!
As dori sa stiu daca dupa somaj am avut o intrerupere intre 8.03-15.04.2011, angajandu-ma pe 15.04.2011 si nasc pe la sfarsitul lunii martie 2012 e vreo solutie sa primesc indemnizatia? Invatati-ma va rog ce sa fac in acest caz!
Va multumesc!

Data preconizata a nasterii : martie 2012
Perioada luata in calcul este : martie 2011 - martie 2012

Depinde de data nasterii , intrucat aveti posibilitatea de a beneficia de indemnizatia pentru CCC ... in acest sens :
OUG nr.111/2010 dispune:
Art. 4. — (1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6), considerate luna intreaga.
(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).
(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).