Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am un angajat cu conventie, ce trebuie sa fac?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am un angajat cu conventie, ce trebuie sa fac?

am o angajare cu conventie (a terminat masteru) ce pasi trebuie sa urmez, nu am parola de la itm, unitatea nu a mai avut angajati de mult, contractul trebe facut inainte, trebuie dus la somaj dar cum procedez cu inregistrarea la itm si talonul medical, inceperea activitati va fi cu 02.12.2011, multumesc Va fi cu contract de munca trimis prin revisal, multumesc.
ANTIANA INDREI, utilizator
Mai intai trebuie sa precizati clar daca e contract de munca (care se trimite prin revisal la itm) si contract de prestari servicii pe dreptul civil(conventie cum folositi dumneavostra) care nu se raporteaza la itm.
angajat cu conventie , nu exista.
cel ce presteaza o lucrare ( acopera cu tabla o gradinita) in baza unei conventii, nu este angajatul dvs. , nu platiti dvs. pt el contributiile si nu-i datorati concediu de odihna .
Pe de alta parte , daca este angajatul dvs. , nu mai putem vorbi de conventie .
Faptul ca a terminat N mastere si facultati , daca presteaza o lucrare in baza unei conventii , nu va intereseaza pe dvs. ce studii are respectivul.
Poate sa fie masterand si sa sape la porumb cu ziua, este alegerea lui .
Ce-ar trebui ,ca proprietarul lanului de porumb sa-i acorde o farfurie cu mancare in plus pt ca are master sau sa-l lase la pranz sa traga un pui de somn, ca , are omul studii si merita .
Gabriel Trifu, Avocat
george_neagu a scris:
Mai intai trebuie sa precizati clar daca e contract de munca (care se trimite prin revisal la itm) si contract de prestari servicii pe dreptul civil(conventie cum folositi dumneavostra) care nu se raporteaza la itm.

cu contract transmis prin revisal,

trifugabriel a scris:
angajat cu conventie , nu exista.
cel ce presteaza o lucrare ( acopera cu tabla o gradinita) in baza unei conventii, nu este angajatul dvs. , nu platiti dvs. pt el contributiile si nu-i datorati concediu de odihna .
Pe de alta parte , daca este angajatul dvs. , nu mai putem vorbi de conventie .
Faptul ca a terminat N mastere si facultati , daca presteaza o lucrare in baza unei conventii , nu va intereseaza pe dvs. ce studii are respectivul.
Poate sa fie masterand si sa sape la porumb cu ziua, este alegerea lui .
Ce-ar trebui ,ca proprietarul lanului de porumb sa-i acorde o farfurie cu mancare in plus pt ca are master sau sa-l lase la pranz sa traga un pui de somn, ca , are omul studii si merita .

scuze nu m-am exprimat bine angajarea absolventului se face cu contract de munca, iar angajatorul semneaza o conventie somajul, ce pasi trebuie sa urmez,avand in vedere ca trebuie sa transmit si in revisal, multumesc
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Deci e o angajare cu contract de munca. Stabiliti cu salariatul conditiile(salariu, daca lucreaza program normal sau redus la mai putin de 8 ore pe zi). Concepeti fisa postului (care trebuie sa cuprinda si criteriile de evaluare; acestea din urma se vor trece si in contractul de munca) si regulamentul intern al firmei (care cuprinde si procedura de evaluare).
Sa treceti mai in tai pe la somaj si sa anuntati ca vreti sa angajati (va dau ei formular de completa).
Completati contractul de munca si va semna salariatul pe contract dar si pe fisa postului si pe regulamentul intern cum ca a luat la cunostinta de continut.
Trebuie sa faceti dosarul salariatului care ramane la firma si contine:
- actele necesare angajarii (dosar medical de angajare+fisa de aptitudine care trebuie sa vi le aduca completate cand transmiteti revisalul, recomandare de la fostul loc de munca daca e cazul, CV, copii buletin, copii certificate de nastere daca are copii minori)
- contractul individual de munca,
- actele aditionale si celelalte acte referitoare la modificarea, suspendarea si incetarea contractelor individuale de munca,
- acte de studii/certificate de calificare,
- orice alte documente care certifica legalitatea si corectitudinea completarii in Revisal.
Revisalul il completati si transmiteti in ultima zi lucratoare dinaintea primei zile de munca care apare pe contractul de munca.
Pentru a putea transmite revisalul desemnati o persoana din cadrul firmei, printr-o decizie interna a administratorului care sa completeze si sa transmita revisalul.
Vedeti ca pentru salariati trebuie sa aveti o persoana din firma care are dreptul, in urma unor cursuri autorizate, sa tina protectia muncii si psi-ul in firma sau sa incheiati un contract cu o firma care sa faca treaba asta.
Pentru salariati trebuie sa transmiteti la trimestru, daca aveti sub 3 salariati, pe cale electronica folosind semnatura electronica, declaratia 112 .
Trebuie sa depuneti si la finate declaratia 010 pentru completarea vectorului fiscal cu acele contributii pentru salarii si impozitul pe salariu.

Daca semnati cu cei de la somaj o conventie prin care primiti unele facilitati in urma tinerii acelui salariat timp impus, mergeti mai intai la somaj si vedeti ce conditii va impun ei. Ram valavile cele de mai sus.
Gabriela Pintea, Consilier juridic