Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Intrebare privind restituirea taxei de mediu.
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Intrebare privind restituirea taxei de mediu.

buna ziua , as dori sa va intreb daca pentru recuperarea taxei de poluare exista un termen legal limita pana la care se poate depune cererea de restituire a banilor la Administatia Financiara ? Multumesc
nu trebuie sa fi trecut 3 ani de la plata taxei
profitati de acest moment favorabil, se castiga toate aceste procese.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Se pot castiga de la primul termen dar din pacate se fac recursuri si mai trebuie asteptat inca un termen.
Si daca au trecut mai mult de 3 ani....?
unii considera ca se aplica art.135CPFiscala cu 5 ani ?
Instantele ce zic in hotarari?Exeple concrete legate de termen, motivari de hotatari....unde putem gasi?
nu se aplica acel articol din codul de procedura fiscala.termenul de 5 ani este bun, unele instante mi-au admis si taxe mai vechi de 3 ani, dar nu pe acest temei juridic, ci pe un ordin al ministrului finantelor privind restituirea sumelor achitate nedatorat