avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Intrebare privind restituirea taxei de mediu.
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Intrebare privind restituirea taxei de mediu.

buna ziua , as dori sa va intreb daca pentru recuperarea taxei de poluare exista un termen legal limita pana la care se poate depune cererea de restituire a banilor la Administatia Financiara ? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Consuela Scarlat , 21:16, 24 Noiembrie 2011
nu trebuie sa fi trecut 3 ani de la plata taxei
profitati de acest moment favorabil, se castiga toate aceste procese.
Ultima modificare: Joi, 24 Noiembrie 2011
Cornel Vasile, Consilier juridic
Se pot castiga de la primul termen dar din pacate se fac recursuri si mai trebuie asteptat inca un termen.
Si daca au trecut mai mult de 3 ani....?
unii considera ca se aplica art.135CPFiscala cu 5 ani ?
Instantele ce zic in hotarari?Exeple concrete legate de termen, motivari de hotatari....unde putem gasi?
nu se aplica acel articol din codul de procedura fiscala.termenul de 5 ani este bun, unele instante mi-au admis si taxe mai vechi de 3 ani, dar nu pe acest temei juridic, ci pe un ordin al ministrului finantelor privind restituirea sumelor achitate nedatorat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa auto eumaria81 eumaria81 Buna seara! Ma aflu si eu intr-o situatie mai delicata si va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi/raspunsuri. Am adus in Romania in 2008 un VW Passat (an fabr. ... (vezi toată discuția)
Din 14 nov. 2011 iccj a admis un ril prin care masinile second-hand se pot inmatricula fara plata taxei de poluare Roland Mindrila Roland Mindrila La initiativa judecatorilor de la Curtea de Apel Iasi, taxa de poluare nu mai trebuie platita in toata tara  Cei care refuza sa o achite vor avea ... (vezi toată discuția)
Taxa poluare Raluca  Todea Raluca Todea Buna ziua! Am facut o cerere de chemare in judecata pentru recuperare taxa de poluare la Tribunalul Sibiu, care a fost respinsa. Am procedat apoi la calea de ... (vezi toată discuția)