avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mosteniri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mosteniri

Traiesc cu o femeie cu care nu sunt casatorit. Care este procedura - 100% sigura - ca dupa decesul meu ea sa poata continua sa traiasca in locuinta urmand ca aceasta sa fie mostenita de catre copiii mei numai dupa decesul acestei femei?
Cel mai recent răspuns: avvalentina , utilizator 18:19, 30 Noiembrie 2011
Nu exista o procedura 100% sigura. Ati putea sa ii vindeti apartamentul si sa va pastrati dreptul de uzufruct, dar astfel ar pierde dreptul de mostenire copii dvs.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
100%sigura si ieftina:
.casatorie
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu-i poate constitui dansei un drept de uzufruct viager ?
Prin casatorie dobandeste o cota parte din apartamentul meu?
In aceasta situatie nu poate fi evacuata de mostenitori?
Daca i se va pune la dispozitie o locuinta mai mica, trebuie sa o accepte?
Uzufructul viager nu poate fi atacat de mostenitori?
Ultima modificare: Vineri, 25 Noiembrie 2011
treidecinci, utilizator

Alte discuții în legătură

Atacarea testamentului in justitie kdoina2007 kdoina2007 Va rog sa-mi spuneti, ce se intampla in cazul decesului unei persoane in varsta care are 2 copii majori, dar care lasa prin testament dreptul de a locui in ... (vezi toată discuția)
Cum impiedic mostenitorii viitoarei sotii sa ma mosteneasca? DoruD DoruD Ce solutii am, daca ma recasatoresc, ca mostenitorii viitoarei sotii sa nu participe la succesiunea dupa mine? Dar ea sa beneficieze de habitat in casa mea de ... (vezi toată discuția)
Buna seara detin un apartament dinaintea casatoriei cu actuala ... Raul611 Raul611 Buna seara Detin un apartament dinaintea casatoriei cu actuala sotie. Cu actuala sotie nu am copii, dar am un fiu dintr-o alta casnicie. In caz de decesul ... (vezi toată discuția)