Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mosteniri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mosteniri

Traiesc cu o femeie cu care nu sunt casatorit. Care este procedura - 100% sigura - ca dupa decesul meu ea sa poata continua sa traiasca in locuinta urmand ca aceasta sa fie mostenita de catre copiii mei numai dupa decesul acestei femei?
Nu exista o procedura 100% sigura. Ati putea sa ii vindeti apartamentul si sa va pastrati dreptul de uzufruct, dar astfel ar pierde dreptul de mostenire copii dvs.

100%sigura si ieftina:
.casatorie
Nu-i poate constitui dansei un drept de uzufruct viager ?
Prin casatorie dobandeste o cota parte din apartamentul meu?
In aceasta situatie nu poate fi evacuata de mostenitori?
Daca i se va pune la dispozitie o locuinta mai mica, trebuie sa o accepte?
Uzufructul viager nu poate fi atacat de mostenitori?
treidecinci, utilizator