Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Restituire taxa poluare a unui contract de leasing ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Restituire taxa poluare a unui contract de leasing incheiat

Buna ziua!In noiembrie 2008 ,am achizitionat pe firma un autoturism,in leasing.Am platit bineinteles taxa de poluare aferenta.Ulterior un angajat al firmei,a avut un accident cu masina respectiva, a fost avarie totala,si s-a incheiat contractul de leasing.Putem cere restituirea taxei platita in noiembrie 2008 ?Care este termenul de prescriptie in cazurile restituirilor de taxe auto,avand in vedere ca am mai achizitionat in decembrie 2009,un autoturism, la care am platit de asemenea taxa de poluare?Specific de asemenea,nu stiu daca are relevanta,ambele autoturisme au fost noi.Va multumesc
Cristianna, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Dupa ce am postat mesajul, am mai cautat pe forum, subiecte referitoare la taxa de poluare.Am inteles din postarile altor utilizatori, ca taxa de poluare la autoturismele noi nu se poate recupera pentru ca nu exista temeiul legal. Asa este??...Pentru ca daca este asa,nu avem nici o sansa,ambele masini achizitionate au fost noi,cumparate de la reprezentanta auto.
asa este, pt masini inmatricularea masinilor noi nu se poate recupera taxa de poluare.
Da acum asa e practica, termenul de prescriptie este de 5 ani.