Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare destinatie initiala a spatiului comercial
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare destinatie initiala a spatiului comercial

Schimbarea unei activitati economice cuprinse in sectiunea M a CAEN cu o alta cuprinsa in sectiunea S a CAEN, inseamna schimbarea destinatiei initiale a spatiului comercial sau nu ?
Poate sa insemne. Depinde la ce va raportati.
Destinatia initiala a sediului prin proiectul blocului a fost Activitati de fotografiere cod CAEN 7420 iar in prezent functioneaza Coafura si activitati de infrumusetare cod CAEN 9602. Este sau nu scimbarea destinatiei spatiului comercial ?
luciadamsa, utilizator
Proprietarul spatiului nu poate sa astepte chiriasi doar din bransa fotografilor ca s-ar putea sa nu se intample prea repede acest lucru... Nu este nicio lege care sa restrictioneze ca intr-un spatiu in care initial s-a stabilit ca va avea o anumita destinatie, datorita transformarilor economico-sociale sa nu se poata desfasura altceva.
Chiar daca nu are acordul Asociatiei de proprietari si a vecinilor pe verticala şi orizontală ?
Daca a avut din constructie destinatie ca spatiu comercial nu trebuie acordul vecinilor.