Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Procedura insolventei simplificata
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Procedura insolventei simplificata

SC SRL, cu 3 asociati, 1 asociat detine 96 % parti sociale, ceilalti 2 cate 2% parti sociale. Firma nu mai poate desfasura activitati economice: lipsa banilor, etc.
Se poate cere insolventa pentru aceste motive si care este procedura? Trebuie sa semneze toti cei trei asociati aceasta cerere?
Daca asociatii sunt de acord pot face dizolvare cu lichidare simultana, caz in care nu se numeste niciun lichidator.

PS: Va rog nu mai scrieti cu majuscule, regulamentul de postare e clar in acest sens.