avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 320 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere

am fost casatorita in urma casatoriei a rezultat o minora ,in urma desfaceri casatoriei paratul trebuie sa plateasca pensie de intretinere minoreie ,dar nu respecta tocmai asa cum trebuie conditile nu mia platit la timp pensia si aresi restanta 10luni dar fireite date .cum pot face sa recuperez bani .mai bine zis cum se face o actiune sal dau in judecata va rog sami tr si mie un model.va multumesc
puteti sa ii faceti plangere penala pentru abandon de familie si atunci, ca sa va impacati cu el si sa nu aiba dosar penal sigur va va plati pensia restanta
cum se face acea declaratie trimitetimi un model va rog
daca vreau sami scot fiica din tara pot sa o scot ca imi este incredintata mie spre crestere si educare
Nu este o declaratie ci este o plangere penala in care aratati politiei faptul ca fostul sot nu a platit pensia conform hotararii instantei. In ceea ce priveste scoaterea din tara daca a fost incredintat dumneavostra il puteti scoate din tara
multumesc frum pt raspunsuri dar la politie am fost si nu mau rezolvat doar miau sp ca au trimis la fotrele de mnca sa vada daca au veni pe la primarie .dar nu mau rezolvat .eu as vrea sal dau in judecata pentru bani restanti care nu ia platit si as vrea sa stiu cum se face aceea declaratie de aceea va rog sami spuneti cum se face declaratia pentru sal dau in judecata.va multumesc

Alte discuții în legătură

Cum as putea sa-mi iau copilul cu mine in strainatate? paula21 paula21 buna ziua ma numesc paula,am divortat de 3 ani copilul mie incredintat mie ,tatal lui si-a certu in intata drepturi de vizita pe care nu-si respecta,nici ... (vezi toată discuția)
Pot iesi din tara cu copilul? virgo19 virgo19 Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu o informatie, pentru ca vreau sa fiu sigura... Am o fetita de 1 an si 9 luni, si sunt despartita de tatal ei. Nu am ... (vezi toată discuția)
Pot trece granita minorul daca imi este incredintat mie si tatal nu are drept de vizita dar hotararea mea nu este definitiva si irevocabila stirbumimi stirbumimi am o fetita de 2 ani si 11 luni imi este incredintata mie spre crestere si educare fostul concubin este obligat sa-i plateasca pensie alimentara 300 ron minora ... (vezi toată discuția)