avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de risc maternal, indemnizatie pentru CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de risc maternal, indemnizatie pentru CCC

Buna ziua,
am nevoie de un mare ajutor. sunt insarcinata in 16 saptamani si am auzit mai multe variante si nu stiu care este corecta.
1. daca intru in concediu de risc maternal si apoi in concediu de ingrijire copil voi primii o indemnizatie mai mare decat salariul net prezent?
2. daca intru cat mai aproape de data nasterii in concediu de ingrijire copil voi primii indemnizatie mai mare?
cum este cel mai avantajos de procedat?
multumesc mult pt ajutor
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 01:36, 2 Decembrie 2011
Concediul de risc maternal se plateste 85% din media veniturilor realizate in 6 luni anterioare concediului medical.
Trebuie sa luati apoi concediul de maternitate 126 zile (prenatal si postnatal), care se plateste la fel.
Dupa nastere trebuie sa efectuati minimum 42 zile din concediul de maternitate, abia dupa aceea puteti depune dosarul la primarie pentru concediul de crestere a copilului, la alegere, pentru 1 an sau 2 ani.
Indemnizatia pentru concediul de crestere a copilului este de 75% din veniturile nete realizate in 12 luni anterioare nasterii copilului, dar intre limitele 600 si 3400 lei .
Faceti dvs. calculul sa vedeti cum e mai bine.
Ultima modificare: Miercuri, 30 Noiembrie 2011
ana-cer, moderator
1. Indemnizatia pentru concediul de risc maternal este de 75% din baza de calcul.
2. Indemnizatia pentru concediul de maternitate est6 de 85% din baza de calcul.
3. Este prea devreme sa luati niste hotarari, depinde de cum decurge sarcina si de starea de sanatate a dvs. si a copilului.
4. Nu va ganditi numai la aspectul pecuniar ci mai intai la sanatatea dvs. si a copilului.
alexandra1234 a scris:

Buna ziua,
am nevoie de un mare ajutor. sunt insarcinata in 16 saptamani si am auzit mai multe variante si nu stiu care este corecta.
1. daca intru in concediu de risc maternal si apoi in concediu de ingrijire copil voi primii o indemnizatie mai mare decat salariul net prezent?
2. daca intru cat mai aproape de data nasterii in concediu de ingrijire copil voi primii indemnizatie mai mare?
cum este cel mai avantajos de procedat?
multumesc mult pt ajutor




Parerea mea este ca cel mai avantajos este sa fiti sanatoasa si daca sarcina decurge fara probleme, sa mergeti la serviciu pana cat mai aproape de data nasterii,pt. a primi salariu si nu indemnizatie de concediu de maternitate,sau de risc maternal,care sunt mai mici decat salariul net,in cele mai multe dintre cazuri,chiar daca asupra lor nu se aplica decat CAS si impozit ,nu sunteti obligata sa luati concediu de maternitate prenatal.Obligatoriu este numai concediul postnatal (de lehuzie )care este de 42 de zile ,dupa care veti putea intra in concediul pt. crestere si ingrijire copil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie si concediu crestere copil ion_raluca ion_raluca Lucrez in sector bugetar, la primarie, am luat salariul minim pe economie in ultimele 12 luni. In curand trebuie sa intru in concediu prenatal si postnatal de ... (vezi toată discuția)
Cateva lamuriri pentru gravidute va rog :) Marioara2011 Marioara2011 Sunt o graviduta care intentioneaza de la data de 1 Septembrie sa intre in concediu de risc maternal. La acea data voi fi in saptamana a 22-a cea ce inseamna ... (vezi toată discuția)
Risc maternal Fely39 Fely39 Buna seara!Lucrez din data de 23.05.2014.Sant insarcinata in 26 saptamani si sunt in risc maternal.Riscul maternal se termina in data de 03.03.2015.Pot sa-mi ... (vezi toată discuția)