avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Schimbare titular credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Schimbare titular credit

Asi dori sa stiu un raspuns la urmatoarea speta : sunt titularul unui credit ipotecar ca titular si fosta sotie ca codebitor. Pentru a face partajul ne trebuie acordul bancii iar noi dorim ca titularul de credit sa revina sotia, in locul meu sa aduca alti codebitori. Intrebarea este : daca in contractul de credit nu este specificat nici un comision pentru acest tip de operatiune, banca poate cere un anumit procent din sold pentru a face aceasta operatiune, in speta 1% ??? Va multumesc frumos pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Stefan021 , utilizator 12:51, 13 Decembrie 2011
nu e specificat acest comision, dar probabil ca nu e specificat nici acest tip de operatiune..dvs cereti ceva nou fata de contract si e normal sa va coste.
E normal dar nu la peste 1000 de euro pentru asemenea operatie.
Este vorba probabil de o refinantare a acestui credit printr-un credit nou (aplicant principal sotia si alti codebitori). Asadar aceste costuri care vi se solicita pot fi costurile de acordare & analiza ale noului credit si eventuale comisioane de rambursare anticipata ale vechiului credit (poate fi vorba de asemenea si de cheltuieli cu evaluarea imobilului, etc.) Solicitati banci sa va inmaneze „Informatii standard la nivel european privind creditul pentru consumatori" si acolo veti gasi aceste detalii.
florin323 a scris:

Este vorba probabil de o refinantare a acestui credit printr-un credit nou (aplicant principal sotia si alti codebitori). Asadar aceste costuri care vi se solicita pot fi costurile de acordare & analiza ale noului credit si eventuale comisioane de rambursare anticipata ale vechiului credit (poate fi vorba de asemenea si de cheltuieli cu evaluarea imobilului, etc.) Solicitati banci sa va inmaneze „Informatii standard la nivel european privind creditul pentru consumatori" si acolo veti gasi aceste detalii.


Banca in primul rand trebuie sa calculeaza daca solicitantul creditului (fara sa mai avem un "codebitor") sa incadreaza conform normele bancii si normele BNR. In foarte multe cazuri un credit este calculat pe 2 venituri (solicitant + co-debitor) si exista o sansa mare ca solicitantul nu sa incadreaza doar cu venitul lui. Dar daca venitul solicitantului este suficient (adica, clientul singur sa incadreaza), banca poate sa scoate co-debitorul din contract prin un act aditional.. Dar din punctul de vedere al riscului asta nu sa va intampla foarte usor pentru ca o banca prefera sa aiba un co-debitor/co-platitor (indiferent daca participa cu un venit) in caz de neplata in viitor.

Daca dupa analiza mentionate de mai sus, banca decide ca co-debitorul trebuie sa ramana pe contract, nici o refinantare va face o diferenta (doar daca solicitantul aduce un alt co-debitor la banca cu un anumit venit)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare persoane codebitoare. Silviu79 Silviu79 La momentul contractarii unui credit, eu am fost titularul, iar parintii mei persoane codebitoare si aveam un anumit venit dupa care mi s-a calculat rata pe ... (vezi toată discuția)
Credit cu ipoteca rang i fara codebitor amaria79 amaria79 buna ziua pentru refinantarea creditelor existente banca ma obliga sa il includ in contractul de credit pe sot ca si codebitor, in ciuda faptului ca eu sunt ... (vezi toată discuția)
Pot introduce un codebitor intr-un contract ipotecar? kosta kosta Buna ziua. Am un contract ipotecar facut in 2009, in care sunt singurul titular, fara niciun codebitor. Acum doresc sa fac o refinantare pentru acest ... (vezi toată discuția)