avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salar de incadrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salar de incadrare

buna

va rog sa-mi spuneti pentru sofer autocamion de mare tonaj,internationa cod cor 832401 care este salar de incadrare?

multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:21, 1 Decembrie 2011
1. Daca angajatorul nu are prevazut in CCM sau in Regulamentul intern o grila de salarizare atunci salariul se negociaza intre angajator si salariat.
2. Obligatia legala este ca salariul sa nu fie mai mic decat salariul minim brut pe economie (670 lei).
Salariul minim brut de incadrare este 670 lei /luna brut ... daca in ccm aplicabil angajatorui, in reg.intern ala acestuia sau in c.i.m. sunt prevazuti si coeficienti de ierarhizare atunci se vor aplica si acestia ....in caz contrar, angajatorul este obligat sa acorde la incadrare cel putin salariul minim brut pe economie.

De exemplu, potrivit CCM la nivel de ramura transporturi avem:
- Salariul de bază minim brut la nivelul ramurii transporturi este de 700 lei
- coeficientul de ierarhizare pentru muncitorii calificaţi este 1,5 (in aceasta categorie intar si sofer autocamion de mare tonaj)
Rezulta un salariu minim brut de 1050 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul minim? adrianr adrianr Poate cineva sa imi spuna cu ce salariu (minim) poate fii angajat o persoana in postul de conducator auto pe masina de mare tonaj pentru transport de marfuri ... (vezi toată discuția)
ºofer pt. autocamion/masinã de mare tonaj Olteanu Loredana Olteanu Loredana Ajutoooooooooooooooooooor Care este salariul minim pt. şofer de autocamion, la o firmă particulară?(exclus vechimea în muncă) Se aplică ... (vezi toată discuția)
Salariu minim soferi MIRELAIONICA MIRELAIONICA Buna ziua, am o intrebare cat este salariul minim pentru un sofer?:\"> (vezi toată discuția)