Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa inmatriculare auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa inmatriculare auto

Buna ziua!
Imi poate spune cineva despre noua taxa de inmatriculare?
Am o masina din 1996 cu norma euro:EURO 2 si vreau sa stiu daca viitorul cumparator va trebui sa plateasca vreo taxa pentru inmatriculare in functie de norma euro.Am auzit ca masinile cu anul de fabricatie mai vechi de 2000 ar fi trecute non-euro.
Masina este cumparata si inmatriculata in Romania.
Daca autoturismul este deja inmatriculat in tara,nu intra sub incidenta prevederilor mentionate de dvs
Vorbiti despre noul proiect cu privire la taxa de poluare unde se vorbeste de achitarea acestei taxe si cu privire la autoturismele inmatriculate in tara inainte de 2007 si pentru care nu s-a achitat taxa de poluare.Taxa de poluare pentru autovehicule se va aplica, cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, in Romania, si masinilor rulate si pentru care nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme sau taxa pe poluare pentru autovehicule.

Mai multe informatii aveti aici:

www.avocatnet.ro/content/art...