Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... O societate fraudeaza contabil si cetateanul si ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

O societate fraudeaza contabil si cetateanul si bugetul de stat.

Facturand duplicitar abonamentul spre casa de pensii si asigurari sociale si facturand simultan si convorbirile spre clientii beneficiari ai Decretului Lege nr. 118/1990 pentru cei "despagubiti" de stat pentru persecutiile regimului comunist, societatea a castigat ilegal dublu. Contabilitate frauduloasa. Alti operatori de telecomunicatii au convorbirile incluse in abonament (minute, sms-uri, etc.).
Cine se ocupa de hotii de la contabilitatea acestei societati?

D-L 118/1990:

ART. 8
(1) Persoanele aflate în una dintre situaţiile prevăzute la art. 1 sunt scutite de plata
impozitelor şi a taxelor locale.
(2) De asemenea, persoanele aflate în una dintre situaţiile prevăzute la art. 1 vor beneficia
de următoarele drepturi:
a) asistenţă medicală şi medicamente, în mod gratuit şi prioritar, atât în tratament
ambulatoriu, cât şi pe timpul spitalizărilor;
b) transport urban gratuit cu mijloacele de transport în comun aparţinând societăţilor cu
capital de stat sau privat (autobuz, troleibuz, tramvai, metrou); în cazul societăţilor cu capital
privat, costul abonamentelor de transport se decontează integral de la bugetul local al unităţii
administrativ-teritoriale în a cărei rază domiciliază beneficiarul;
c) douăsprezece călătorii gratuite, anual, pe calea ferată română, cu clasa I, pe toate
categoriile de trenuri de persoane, cu mijloace de transport auto sau cu mijloace de transport
fluviale, după caz, la alegere, folosirea acestora fiind posibilă şi de către însoţitori, membri de
familie, în cadrul numărului de călători stabilit pentru titular;
d) un bilet pe an, gratuit, pentru tratament într-o staţiune balneoclimaterică;
e) scutire de plata taxelor de abonament pentru radio şi televizor;
f) prioritate la instalarea unui post telefonic, precum şi scutire de plata taxei de abonament;
g) acordarea la cerere, cu titlu gratuit, a unui loc de veci.
(3) De drepturile prevăzute la alin. (1) şi (2) beneficiază şi persoanele prevăzute la art. 5.

Comunisti (hoti) au fost, comunisti (hoti) sunt inca, nu? :duh:

Cornel Vasile, Consilier juridic
In logica dvs. (ma scuzati) comercial-juridica, abonament gratuit la o cantina ar inseamna gratuitatea fetei de masa cu plata consumatiei? =D>
Ce dragut. Parca termenii unui contract se interpreteaza :

"Secţiunea III
Despre interpretarea convenţiilor
Art. 977.
Interpretarea contractelor se face după intenţia comună a părţilor contractante, iar nu după
sensul literal al termenilor.

Art. 978.
Cînd o clauză este primitoare de două înţelesuri, ea se interpretează în sensul ce poate avea un efect, iar nu în acela ce n-ar putea produce nici unul."

...din Codul civil in vigoare la vremea respectiva. :duh:
Gresesc?
ContSters184021, utilizator
Logica mea comercial-juridica a fost rapusa de mesajul dvs. :D

Nu as zice abonament gratuit la cantina, ci taxa de intrare intr-un club exclusivist - cam asa ceva asa era pe vremea aceea respectiva companie.
Acum nu are niciun interes sa atraga atentia ca articolul respectiv nu mai corespunde cu serviciile pe care o le ofera acum, nu au decat de castigat - primesc bani pentru ceva care practic nu mai exista (nu mai au abonamente fara convorbiri incluse).

Iar statul va plati in continuare acea taxa de abonament ori pentru ca nimeni nu sesizeaza unde trebuie aceasta anomalie.

Chiar, decat sa imi analizati mie logica mai bine ati face o scrisoare catre Casa de Pensii in care sa aratati ca se risipesc niste bani aiurea, poate le pasa :rolleyes:
:) Multumesc!

Am formulat (recent) o reclamatie e-mail la O.P.C., Romtelecom (in sfarsit) si-a stornat ultimele facturi aberante (emise 6 luni si dupa decesul titularului de contract).
#-o
Voi contacta si Casa de Pensii. Problema este la conta(d)ebilii de la Romtelecom.

Cred ca cea mai buna reclama pentru... ar fi (scuzati): un Rom cu un telefon in mana :rofl:
ContSters184021, utilizator