avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... plangere cedo
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

plangere cedo

as dori sa fac plangere la cedo dar nu am bani sa platesc un avocat si am inteles ca ar fi organizatii care fac gratuit acest lucru sau cineva care ar face contra unui procent din daunele acordate de cedo intrucat se pare ca am sanse de castig
Doresc sa cunosc cum pot contacta pe cineva in acest sens
Cel mai recent răspuns: andreigrigoriu , moderator 15:36, 9 Decembrie 2011
Pentru a putea adresa o cerere catre CEDO,aveti intrunite conditiile necesare?
da am doua condamanri cu suspendare de 3 si 4 ani pentru abuz in serviciu in conditiile in care nu exista plangere prealabila ptr asa ceva cf ultemelor modificar ale cpp
una din condamnari este pronuntata in 2 feb 2011 si nu este inca redactata decizia nu cunosc motivarea si cealalta este dat in 9 nov 2011
O conditie obligatorie ,pentru ca o cerere sa fie admisibila la CEDO este ca anterior,
plangerea dvs s afi parcurs toate etapele si instantele nationale
Din mesajul dvs nu rezulta existenta acestei conditii obligatorii
Stimat justițiabil,

Pe site-ul Biroului de Informare al Consiliului Europei aveți disponibilă o rubrică a unor ONG-uri care acordă consultanta juridica gratuită pentru persoanele care doresc sa se adreseze Curtii Europene a Drepturilor Omului

Adresa este următoarea:[ link extern ]

Succes,

Cu stimă
Multumesc mult!
As dori sa va mai intreb cum trebuie sa fac sa redeschid unul dintre dosare la care am condamnare definitiva de 3 ani cu suspendare ptr abuz in serviciu fara sa existe prejudiciu Condamnarea a fost data in luna febr 2011 ,art 246 rap la art 248 indice 1,fapta este din ian 2003Eu consider ca sunt nevinovat si actele de la dosar o demonstreaza dar nu au fost luate in onsiderare de instanta
Felicitari ptr castigul la concurs
Cu stima

Alte discuții în legătură

Termen de depunere plangere la cedo darisdinu darisdinu buna ziua! .Am fost condamnat definitiv pe ne drept la 3 ani inchisoare de o instanta din ialomita, slobozia pentru un furt care nu lam facut eu ,pur si simplu ... (vezi toată discuția)
Nelamurire vasile2013 vasile2013 In cazul in care mi-a fost admisa actiunea la CEDO pot solicita si ulterior- dupa aceasta data-, printr-o actiune interna repararea prejudiciului cauzat prin ... (vezi toată discuția)
Recurs pierdut. poate urma cedo? emillius emillius Buna ziua, Fratele meu a pierdut in recurs un proces impotriva unei banci, decizie irevocabila. Se poate adresa CEDO sau mai trebuie atacata aceasta decizie ... (vezi toată discuția)