Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... plangere cedo
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

plangere cedo

as dori sa fac plangere la cedo dar nu am bani sa platesc un avocat si am inteles ca ar fi organizatii care fac gratuit acest lucru sau cineva care ar face contra unui procent din daunele acordate de cedo intrucat se pare ca am sanse de castig
Doresc sa cunosc cum pot contacta pe cineva in acest sens
Pentru a putea adresa o cerere catre CEDO,aveti intrunite conditiile necesare?
da am doua condamanri cu suspendare de 3 si 4 ani pentru abuz in serviciu in conditiile in care nu exista plangere prealabila ptr asa ceva cf ultemelor modificar ale cpp
una din condamnari este pronuntata in 2 feb 2011 si nu este inca redactata decizia nu cunosc motivarea si cealalta este dat in 9 nov 2011
O conditie obligatorie ,pentru ca o cerere sa fie admisibila la CEDO este ca anterior,
plangerea dvs s afi parcurs toate etapele si instantele nationale
Din mesajul dvs nu rezulta existenta acestei conditii obligatorii
Stimat justițiabil,

Pe site-ul Biroului de Informare al Consiliului Europei aveți disponibilă o rubrică a unor ONG-uri care acordă consultanta juridica gratuită pentru persoanele care doresc sa se adreseze Curtii Europene a Drepturilor Omului

Adresa este următoarea:[ link extern ]

Succes,

Cu stimă
Multumesc mult!
As dori sa va mai intreb cum trebuie sa fac sa redeschid unul dintre dosare la care am condamnare definitiva de 3 ani cu suspendare ptr abuz in serviciu fara sa existe prejudiciu Condamnarea a fost data in luna febr 2011 ,art 246 rap la art 248 indice 1,fapta este din ian 2003Eu consider ca sunt nevinovat si actele de la dosar o demonstreaza dar nu au fost luate in onsiderare de instanta
Felicitari ptr castigul la concurs
Cu stima