Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... anularea beneficiului suspendarii conditionat a ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

anularea beneficiului suspendarii conditionat a executarii pedepsei

am si eu o intrbare. in urma solutionarii unui dosar penal pe oug 195/2002 s-a anulat anularea beneiciului suspendarii conditionate a executarii pedepsei intr-un alt dosar unde a fost condamnat cu suspendare.,, iar apta judecata ulterior este concurenta cu prima inractiune. asta inseamna ca o sa mearga la inchisoare? va multumesc
In dosarul pe care ni l-ati dat s-a dat deja solutia in data de 29.11.2011, asadar exact cum vi s-a spus, instanta a contopit cele 2 pedepse rezultate, se executa pedeapsa cea mai grea de 1 an inchisoare si in baza art. 81 CP, s-a dispus suspendarea conditionata cu un termen de incercare de 3 ani.
Desigur ca daca solutia va nemultumeste aveti drept de recurs in 10 zile, ar trebui sa va grabiti, daca doriti acest lucru.
Nu va merge nimeni la penitenciar, pueti sta linistita.
va multumesc
Si daca se anuleaza suspendarea conditionata a executarii pedepsei, cu ocazia calcularii noii pedepse, conform regulilor de la concurs sau recidiva, mai este posibila aplicarea sporului aferent acestor institutii de drept?

Dar in situatia in care, in termenul de incercare al suspendarii conditionate infractorul savarseste un concurs de infractiuni, dupa revocarea suspendarii conditionate (in situatia in care cel putin una din infractiunile concurente e intentionata), dupa cumularea aritmetica intre fiecare pedeapsa stabilita pentru infractiunile concurente si pedeapsa suspendata, se mai aplica vreun spor aferent concursului sau recidivei?

Va multumesc!