Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament in favoarea unui minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament in favoarea unui minor

Buna ziua,

As vrea sa intreb, daca se poate face testament in favoarea unui minor (2 ani), si daca da, ce acte ar fi necesare?

Multumesc.
Da, puteti.
Testamentul autentic, întocmit la notar necesita prezentarea urmatoarelor acte:
-actul de identitate
-acte de proprietate - necesare pentru atestarea provenientei bunurilor ce se lasa prin testament.

Multumesc.Este nevoie de cineva de la autoritatea tutelara?Iar in caz de deces al testamentarului, cine poate dispune de bunuri, sau in ce conditii se poate dispune de acele bunuri (este vorba de o casa veche din lemn) .
Cand faceti testamentul la notar, numai dvs va prezentati, nu si minorul si nu aveti nevoie de autoritatea tutelara.
Daca testatorul decedeaza cand inca beneficiarul e minor va fi asistat sau reprezentat ( fct de varsta ) de parintii sai
Parintii pot dispune de acel bun? adica pot dispune de demolarea acelei case,(fiind foarte veche)?