avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 199 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament in favoarea unui minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament in favoarea unui minor

Buna ziua,

As vrea sa intreb, daca se poate face testament in favoarea unui minor (2 ani), si daca da, ce acte ar fi necesare?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: pottyi , utilizator 10:20, 5 Decembrie 2011
Da, puteti.
Testamentul autentic, întocmit la notar necesita prezentarea urmatoarelor acte:
-actul de identitate
-acte de proprietate - necesare pentru atestarea provenientei bunurilor ce se lasa prin testament.

Multumesc.Este nevoie de cineva de la autoritatea tutelara?Iar in caz de deces al testamentarului, cine poate dispune de bunuri, sau in ce conditii se poate dispune de acele bunuri (este vorba de o casa veche din lemn) .
Cand faceti testamentul la notar, numai dvs va prezentati, nu si minorul si nu aveti nevoie de autoritatea tutelara.
Daca testatorul decedeaza cand inca beneficiarul e minor va fi asistat sau reprezentat ( fct de varsta ) de parintii sai
Parintii pot dispune de acel bun? adica pot dispune de demolarea acelei case,(fiind foarte veche)?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament carmen_rusu carmen_rusu Cum poate un imobil sa fie dat prin testament unui minor ( 3 ani )? Imobilul este detinut in prezent prin contract de vanzare cumparare avand clauza de ... (vezi toată discuția)
Testament ENGFULL ENGFULL cineva m-a rugat sa-i fac un \"proiect \" de testament .... totul in favoarea unicului copil testamentul urmeaza sa fie autentic dar ... pana ... (vezi toată discuția)
Intocmire testament acinom acinom Buna ziua, Matusa mea (are 87 ani) doreste sa faca un testament in favoarea mea pentru toate bunurile sale mobile si imobile. Am rugamintea sa imi spuneti cu ... (vezi toată discuția)