Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... creanta avans
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

creanta avans

Va rog sa ma lamuriti dc este posibila vanzarea unei creante a unui srl - management sportiv - cu pasiv la terti, aproximativ 50% din valoarea creantei, care este cadrul legal, mersi anticipat.
In temeiul art. 1391-1398 şi art. 1402-1404 C.civ.

Act juridic civil, cu titlu oneros sau gratuit, prin care o persoana,numita cedent, transmite o creanta unei alte persoane, numita cesionar, aceasta dobandind astfel dreptul de a incasa creanta de la debitor, numit si debitorul cedat. Fata de debitorul cedat si fata de terti cesiunea de creanta devine opozabila numai dupa ce a fost notificata debitorului ori a fost acceptata de catre acesta prin act autentic.
Flavius1984, utilizator