Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere art 65 (1) desfiintare loc de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere art 65 (1) desfiintare loc de munca

Buna seara!
va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri:

1. termenul de preaviz de 20 zile lucratoare este de la data comunicarii, de ex. prin posta, este data confirmarii de primire?

2. daca este concediere individuala trebuie anuntat ajofm-ul?
este o unitate cu 7 angajati si se restructureaza numai 1 post (din 6 ) de "paznic de vanatoare"
anymaryh, utilizator
va multumesc pentru timpul acordat
anymaryh a scris:

este o unitate cu 7 angajati si se restructureaza numai 1 post (din 6 ) de "paznic de vanatoare"

In principiu, daca stiti care este obicetul de activitate sau codul CAEN al angajatorului va putem spune daca exista sau nu ccm la nivel de ramura ...
dar in cazul cod caen 4941 sau 4531 exista ccm la nivel de ramura ?

multumesc anticipat!
4941 - Transporturi rutiere de marfuri
CCM la nivel de ramura transporturi a expirat .....

4531 - Comert cu ridicata de piese si accesorii pentru autovehicule
CCM la nivel de ramura comert va expira la data de 11.02.2012 ....