Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intrebari Infractiuni-penal general!!! Urgent niste ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intrebari Infractiuni-penal general!!! Urgent niste raspunsuri

Am cateva intrebari din domeniul penalului general-an 2.
1. Este posibila tentativa la infractiunile savarsite cu intentie repentina?
2. Tentativa nu se pedepseste daca autorul a curmat neconstrans executarea inceputa a actiunii sau inactiunii ce constituie el mat al lat ob din continutul respectivei infractiuni? ( am o nelamurire in privinta sintagmei executarea inceputa....aceasta trebuie sa fie inceputa sau trebuie sa nu fi fost inceputa)
Va multumesc anticipat!!

Intentia repentina (spontana) se caracterizeaza prin luarea hotararii sub imperiul unei stari de tulburare sau emotie si punerea ei imediata in executare
Intentia repentina este o cauza de atenuare a raspunderii penale (fata de cea premeditata care e o cauza agravanta). Totusi, intentia repentina nu exclude existenta unor acte de pregatire."
Intentia repentina sau spontana este o forma a vinovatiei in savarsirea unei infractiuni

intentia repentina nu este incompatibila cu existenta unei infractiuni sub forma tentativei . intentia repentina este compatibila cu toate formele de tentativa : intrerupta, improprie, respectiv perfecta.
spre exemplu, x il calca pe y pe picior, enervat y ia in acel moment hotararea de a-l ucide pe x, procedand imediat la punerea in executare a hotararii, dar este oprit de alte 2 persoane/ otrava pusa in cafea nu isi face efectul/ trage cu arma dar nu-l nimereste.
maite21 a scris:

Am cateva intrebari din domeniul penalului general-an 2.
1. Este posibila tentativa la infractiunile savarsite cu intentie repentina?
2. Tentativa nu se pedepseste daca autorul a curmat neconstrans executarea inceputa a actiunii sau inactiunii ce constituie el mat al lat ob din continutul respectivei infractiuni? ( am o nelamurire in privinta sintagmei executarea inceputa....aceasta trebuie sa fie inceputa sau trebuie sa nu fi fost inceputa)
Va multumesc anticipat!!

Pt 1, vezi faptele penale ce nu pot avea tentativa din cauza elementului subiectiv, sunt enumerate limitativ si nu lasa loc de interpretare.
Pt 2, scrie clar executare inceputa, adica, spre exepmlu daca faptuitorul sparge un geam pt a fura un bun, si apoi ia hotararea sa nu mai savarseasca infractiunea de furt pt ca in mod miraculos se gandeste la consecinte si pleaca, adica exista un inceput de executare a elementului material, dar infractiunea nu s-a consumat din cazua vointei libere a faptuitorului.
Daca se vorbea despre o executare neinceputa, adica omul nostru doar se uita la geam fara sa savarseasca niciun act, atunci mai avem vreo infractiune, sub forma tentativei, se pedepsesc gandurile infractionale? Pt a te lamuri citeste desistarea.
De asemenea, fii atent/a daca acel act de executare inceput constituie prin el insusi o alta infractiune, (ex: distrugerea in speta data).
Toate raspunsurile le gasesti in cursul de Drept penal-partea generala. Mult spor la invatat.