Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Titlul de calatorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Titlul de calatorie

Scopul titlului de calatorie este acela de ati putea continua calatoria si de a ajunge la o destinatie anume. Cand expira un titlu de calatorie? Poate el fii folosit la eliberarea certificatelor de stare civila?
NU, Titlul de calatorie are un singur scop si acela este INTOARCEREA IN TARA. Este valabil doar 30 de zile si nu este un act de identitate care poate fi folosit in tara.
Titlul de calatorie poate fi folosit si ca act de identitate in cazul in care se doreste autentificarea unei procuri sau alt serviciu consular la o ambasada sau consulat romanesc: [ link extern ] ).
Pe mine m-au derutat expresiile : ,,El îşi pierde valabilitatea la data intrării pe teritoriul României,, sau ,,Titlul de călătorie foloseşte EXCLUSIV pentru întoarcerea în România,,.
Art.147 alin 4 din HG 64/2011 mentioneaza:,,cetatenilor romani cu domiciliul in strainatate si cetatenilor straini li se elibereaza certificate pe baza pasaportului..daca pasaportul este expirat eliberarea certificatului de stare civila se face pe baza verificarilor si a pasaportului expirat SAU A TITLULUI DE CALATORIE. Pai daca titlul de calatorie isi pierde valabilitatea la data INTRARII pe teritoriul Romaniei, atunci cum mai este el valabil in fata ofiterului de stare civila pentru ridicarea certificatului? Se ia in considerare oare ca data solicitarii certificatului de stare civila sa fie intre intervalul de 30 de zile de valabilitate a titlului de calatorie?:hammer:
Se refera la documentele de stare civila eliberate de Ambasade sau Consulate. Titlul de calatorie este exclusiv pentru intoarcerea in tara si asa cum ati si spus, isi pierde valabilitatea la intrarea in tara.
Ma scuzati, art.147 alin 4 se refera la actele inregistrate in tara, la serviciile locale, asta m-a derutat.