avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de voluntariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de voluntariat

Buna ziua.
As dori o lamurire legata de un contract de voluntariat.

La ONG-ul unde sunt angajat, de cateva saptamani a venit o persoana pe baza unui contract de voluntariat pe 3 luni.
Dupa participarea tuturor la o activitate a institutiei, am primit cate o prima, inclusiv si persoana voluntara.

Este legal ca acea persoana cu contract de voluntariat sa primeasca si ea?

In baza carei legi voluntarii pot fi premiati sau pot primi bani in urma participarii la unele activitati ale organizatiei?

Va multumesc pentru ajutor !!!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:16, 8 Decembrie 2011
Nu. Persoana care a avut contract de voluntariat nu primeste prime sau alte sume de bani drept recompensa pentru activitatile prestate. Doar i se deconteaza cheltuielile, cum ar fi de transport, de achizitie a unor materiale consumabile, etc, asa cum e prevazut in contractul de voluntariat, si pe baza de documente justificative.
Dar totusi.... in formularul de contract de voluntariat

[ link extern ]

la art.3
DREPTURILE SI OBLIGATIILE VOLUNTARULUI este specificat:
"- de a beneficia de titluri onorifice, decoratii, premii, in conditiile legii"
Se refera la recompensari simbolice si la incurajari, nu la bani, caci e munca voluntara, nu te duci sa faci asta cu gandul ca vei castiga ceva bani.
Da,ONG ul poate acorda premii in bani sau obiecte voluntarilor cu merite deosebite,din fondurile proprii sau provenind de la sponsori.
Multumesc pentru raspuns dar, in baza carei legi?

Legea nr. 195/2001 nu are referire la ONG uri... este ceva separat pentru ONG uri?

Multumesc

Sau, pe langa contractul de voluntariat, se mai poate face inca un contract de prestari servicii sau ceva de genul, pentru a-si putea primi si ea "premiul in bani" / suma de bani care i se cuvine in urma participarii la activitatea institutiei?
Ultima modificare: Marți, 6 Decembrie 2011
MariusAnA, utilizator

Alte discuții în legătură

Voluntariat Korobase Korobase Daca un angajat doreste sa faca voluntariat timp de o luna (iar firma sa doneze o parte din incasari catre un orfelinat sau ONG), ce tip de contract se face cu ... (vezi toată discuția)
Practica sau contract de colaborare JackyVip JackyVip Buna , eu vreau sa fac practica la diverse firme , pentru a acumula experienta in anumite domeni, si eu nu vreau sa cer nici o remuneratie , ce contract este ... (vezi toată discuția)
Voluntariat moonprincess moonprincess Buna ziua, Am demarat de curand procedurile de infiintare ale unui ONG si am nevoie de o clarificare in ceea ce priveste legea voluntariatului. Suntem 4 ... (vezi toată discuția)