Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de voluntariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de voluntariat

Buna ziua.
As dori o lamurire legata de un contract de voluntariat.

La ONG-ul unde sunt angajat, de cateva saptamani a venit o persoana pe baza unui contract de voluntariat pe 3 luni.
Dupa participarea tuturor la o activitate a institutiei, am primit cate o prima, inclusiv si persoana voluntara.

Este legal ca acea persoana cu contract de voluntariat sa primeasca si ea?

In baza carei legi voluntarii pot fi premiati sau pot primi bani in urma participarii la unele activitati ale organizatiei?

Va multumesc pentru ajutor !!!
Nu. Persoana care a avut contract de voluntariat nu primeste prime sau alte sume de bani drept recompensa pentru activitatile prestate. Doar i se deconteaza cheltuielile, cum ar fi de transport, de achizitie a unor materiale consumabile, etc, asa cum e prevazut in contractul de voluntariat, si pe baza de documente justificative.
Dar totusi.... in formularul de contract de voluntariat

[ link extern ]

la art.3
DREPTURILE SI OBLIGATIILE VOLUNTARULUI este specificat:
"- de a beneficia de titluri onorifice, decoratii, premii, in conditiile legii"
Se refera la recompensari simbolice si la incurajari, nu la bani, caci e munca voluntara, nu te duci sa faci asta cu gandul ca vei castiga ceva bani.
Da,ONG ul poate acorda premii in bani sau obiecte voluntarilor cu merite deosebite,din fondurile proprii sau provenind de la sponsori.
Multumesc pentru raspuns dar, in baza carei legi?

Legea nr. 195/2001 nu are referire la ONG uri... este ceva separat pentru ONG uri?

Multumesc

Sau, pe langa contractul de voluntariat, se mai poate face inca un contract de prestari servicii sau ceva de genul, pentru a-si putea primi si ea "premiul in bani" / suma de bani care i se cuvine in urma participarii la activitatea institutiei?
MariusAnA, utilizator