Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum ma afecteaza la pensie faptul ca lucrez doar patru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum ma afecteaza la pensie faptul ca lucrez doar patru ore pe zi?

Buna ziua.
Va rog sa-mi precizati conditiile in care ma va afecta la pensie, faptul ca in momentul de fata mi-a fost redus programul zilnic de lucru la 4 ore, momentan.
Va multumesc.
in Romania timpul de munca (norma de munca) este reglementat la 8 ore/zi; 40/ore pe saptamana, spun ca pentru ca 1 zi sa fie considerata vechime integrala in munca trebuie sa fie de 8 ore; in conditiile dumneavoastra 2 zile a 4 ore = 1 zi vechime in munca pentru calculul vechimii in munca la pensionare.
Puteti sa mai incheiati un alt contract de munca cu timp partial de lucru (4 ore sau chiar 6)
pe langa contractul individual de munca cu norma intrega 8 ore o persoana fizica mai poate incheia contract individual de munca pentru timp partial de lucru (unul sau mai multe) de maxim 4 ore/zi, astfel ca se ajunge la limita reglementata de 12 ore.
Programul de 4 ore afecteaza doar punctajul lunar,anual si cel mediu anual.Deci in consecinta cuantumul pensiei.Aceasta datorita faptului,ca la calculul punctajelor lunare se va raporta un salariu mai mic,la salariul mediu brut pe economie.Deci salariul fiind mai mic si punctajul va fi mai mic.In rest nu va afecteaza cu nimic la pensie.
cg_vali a scris:

in Romania timpul de munca (norma de munca) este reglementat la 8 ore/zi; 40/ore pe saptamana, spun ca pentru ca 1 zi sa fie considerata vechime integrala in munca trebuie sa fie de 8 ore; in conditiile dumneavoastra 2 zile a 4 ore = 1 zi vechime in munca pentru calculul vechimii in munca la pensionare.

1. Pentru pensie nu conteaza cat tmp lucrezi pe zi ci numai ce contributie platesti.
2. Stagiul de cotizare la pensie este acelasi indiferent de cate ore pe zi lucreaza o persoana.

Puteti sa mai incheiati un alt contract de munca cu timp partial de lucru (4 ore sau chiar 6)
pe langa contractul individual de munca cu norma intrega 8 ore o persoana fizica mai poate incheia contract individual de munca pentru timp partial de lucru (unul sau mai multe) de maxim 4 ore/zi, astfel ca se ajunge la limita reglementata de 12 ore.

3. Ce spuneti dvs. aici este valabil numai pentru un singur contract individual de munca (CIM).
4. Codul muncii (art.35) nu limiteaza nici numarul de CIM nici numarul de ore pe zi cumulate de acestea.

alextomescu:
1. Daca vi s-a redus si salariul atunci veti avea un punctaj mai mic si, ca urmare, o pensie mai mica.
2. Faptul ca s-a redus programul zilnic nu va afecteaza la stagiul de cotizare pentru pensie.
in primul rand ca nu ati citit tot ce am scris, in al doilea rand nu ai dreptate pentru stagiu complet de cotizare se ia in calcul vechimea in munca. vechime completa in munca inseamna 8 ore pe zi/ 40 ore pe saptamana.
Dupa logica dv. tudorvaleriu inseamna ca pot sa lucrez o ora pe zi si sa am vechime 1zi.
nu este asa, mai studiati. dar daca simtiti nevoia sa va contraziceti ma rog. atat am avut de zis.

pentru dl. alextomescu puteti intreba si la casa de pensii de care apartineti va va da acelasi raspuns
vechimea minima in munca pe care trebuie sa o aveti ca sa va pensionati este acum de 15 ani la limita da varsta

Incepand cu data de 1 iulie 2005 , perioada in care o persoana a desfasurat activitatea in baza unui contract de munca cu timp partial se considera stagiu de cotizare integral.

OUG nr. 65/2005 a modificat si completat Legea nr. 53/2003 (Codul Muncii). Aceasta a abrogat articolul 103 alin. (3) care prevedea ca, in cazul salariatului care desfasoara activitatea in temeiul unui contract individual de munca cu timp partial, stagiul de cotizare la sistemul de asigurari sociale se stabileste proportional cu timpul efectiv lucrat conform legii.
Astfel, incepand cu 1 iulie 2005, perioada in care asiguratii desfasoara activitate in baza unui contract de munca cu timp partial se considera stagiu de cotizare integral.