avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit pe masina radiata
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit pe masina radiata

In 2003 a fost vanduta Dacia cu act de vanzare cumparare iar noul proprietar nu a inscris masina.In noiembrie 2011 ne vine o somatie de plata pentru impozit din 2006 pana in 2011.Problema este ca nu mai avem actul de vanzare dar de la politie am primit informare ca masina este radiata din oficiu din 2007 .
Intrebare :trebuie sa platesc impozit pe o masina radiata?
Cel mai recent răspuns: unmilllion , utilizator 05:14, 21 Decembrie 2011
Mergeti cu radierea la primarie la serviciul de impozite si taxe.
gimike a scris:
Intrebare :trebuie sa platesc impozit pe o masina radiata?


Doar pana la data radierii
Nu conteaza ca nu mai inmatriculata, impozit se plateste cat figureaza la financiar ca o aveti in proprietate. Incercati s-o radiati in baza unei declaratii pe proprie raspundere

DECLARATIE (formular tip);
CERTIFICATUL DE RADIERE - VIZAT DE POLITIE;
DECLARATIE PE PROPRIE RASPUNDERE, CUNOSCAND PREVEDERILE ART. 474 COD PENAL, POTRIVIT CAREIA CONTRIBUABILUL NU MAI ESTE DETINATORUL DE FAPT AL MIJLOCULUI DE TRANSPORT;
BULETINUL SAU CARTEA DE IDENTITATE (fotocopie);
TAXA DE TIMBRU (pentru certificatul fiscal de radiere) - 4 LEI.

Ca sa radiez masina pe proprie raspundere trebuie sa platesc impozitul din 2006, care se ridica la 540 lei,bani pe care nu-i am.Se radiaza daca platesc esalonat:.?
gimike a scris:

In 2003 a fost vanduta Dacia cu act de vanzare cumparare


...scuze, scuze, scuze ...mi-am adus aminte, ... ATENTIE
Mergeti cu actul de vanzare cumparare la fisc.
Vi se va anula impozitul de la data vanzarii acestuia.

Bafta

Alte discuții în legătură

Radiere masini joco21 joco21 Am si eu o intrebare?Anul trecut am vandut o Dacia 1400 fara contract de vanzare-cumparare.Acuma la data 26-Mai a expirat Itp-uri si na cautat nimeni ca vrei ... (vezi toată discuția)
Hg nr.44 din 2004 nacl nacl [b]HG nr.44 din 2004 prin care se aprobă Normele de aplicare a Codului Fiscal [/b] Astfel, in conformitate cu pct.122, alineatele (2) şi (3), Titlul ... (vezi toată discuția)
Masina vanduta! bibitu bibitu Buna ziua!Am vandut o Dacia Nova(propietate personala) pe data de 9.02.2010 Am facut contract cumparare-vanzare+radierea+instrainat catre...toate acestea sunt ... (vezi toată discuția)