Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit pe masina radiata
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit pe masina radiata

In 2003 a fost vanduta Dacia cu act de vanzare cumparare iar noul proprietar nu a inscris masina.In noiembrie 2011 ne vine o somatie de plata pentru impozit din 2006 pana in 2011.Problema este ca nu mai avem actul de vanzare dar de la politie am primit informare ca masina este radiata din oficiu din 2007 .
Intrebare :trebuie sa platesc impozit pe o masina radiata?
Mergeti cu radierea la primarie la serviciul de impozite si taxe.
gimike a scris:
Intrebare :trebuie sa platesc impozit pe o masina radiata?

Doar pana la data radierii
Nu conteaza ca nu mai inmatriculata, impozit se plateste cat figureaza la financiar ca o aveti in proprietate. Incercati s-o radiati in baza unei declaratii pe proprie raspundere

DECLARATIE (formular tip);
CERTIFICATUL DE RADIERE - VIZAT DE POLITIE;
DECLARATIE PE PROPRIE RASPUNDERE, CUNOSCAND PREVEDERILE ART. 474 COD PENAL, POTRIVIT CAREIA CONTRIBUABILUL NU MAI ESTE DETINATORUL DE FAPT AL MIJLOCULUI DE TRANSPORT;
BULETINUL SAU CARTEA DE IDENTITATE (fotocopie);
TAXA DE TIMBRU (pentru certificatul fiscal de radiere) - 4 LEI.

Ca sa radiez masina pe proprie raspundere trebuie sa platesc impozitul din 2006, care se ridica la 540 lei,bani pe care nu-i am.Se radiaza daca platesc esalonat:.?
gimike a scris:

In 2003 a fost vanduta Dacia cu act de vanzare cumparare

...scuze, scuze, scuze ...mi-am adus aminte, ... ATENTIE
Mergeti cu actul de vanzare cumparare la fisc.
Vi se va anula impozitul de la data vanzarii acestuia.

Bafta