Forum Discuţii juridice Executare silită stopaj la sursa
Discuție deschisă în Executare silită

stopaj la sursa

va rog un raspuns
societatea are contul blocat de finantele publice si inregistreaza datorii atat la stopaj cat si la TVA. cum se sting datoriile? nu cumva stopajul are prioritate? in ritmul acesta eu nu reusesc sa termin cu stopajul la sursa.
cei de la finante le sting in ordine si-mi fac plangere penala de doua ori pe an cel putin.
va multumesc mult
Conform OG 29/2011 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, a fost modificata ordinea de stingere a obligatiilor fiscale, in sensul stingerii cu prioritate a tuturor obligatiilor principale in ordinea vechimii acestora si apoi a accesoriilor in ordinea vechimii acestora, pentru a se evita acumularea de noi accesorii in sarcina contribuabilului.

Astfel, in cazul in care suma platita nu acopera obligatiile fiscale datorate unui buget sau fond, distribuirea, in cadrul fiecarui buget sau fond, se face in urmatoarea ordine:

a) pentru toate impozitele si contributiile cu retinere la sursa;
b) pentru toate celelalte obligatii fiscale principale;
c) pentru obligatiile fiscale accesorii aferente obligatiilor prevazute la primele doua puncte.