Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor doctorat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor doctorat

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati in urmatoarea problema>
Un angajat, medic, personal contractual, a obtinut >diploma de doctor< in luna decembrie 2010.
Dupa un an, deci in decembrie 2011, solicita "drepturile salariale", ca urmare a obtinerii acestei diplome.Poate sa imi spuna cineva daca se mai acorda sau nu, acel spor de 15%?
Va multumesc anticipat
daca sunteti in privat este la latitudinea angajatorului.
Danaioana a scris:

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati in urmatoarea problema>
Un angajat, medic, personal contractual, a obtinut >diploma de doctor< in luna decembrie 2010.
Dupa un an, deci in decembrie 2011, solicita "drepturile salariale", ca urmare a obtinerii acestei diplome.Poate sa imi spuna cineva daca se mai acorda sau nu, acel spor de 15%?
Va multumesc anticipat

Acel spor de 15% pt. titlul de doctor nu s-a mai acordat in 2010 ,,nu s-a regasit in Anexa II2
Legea 330/2009 si nici in 2011,pt. ca nu se regaseste in Anexa III-sanatate din legea 284/2010.

@av.antoanela,

Utilizatorul se refera la personal contractual,ori aceasta incadrare este specifica angajatilor cu contract de munca din sectorul bugetar,spre a-i deosebi de cei care desfasoara activitate pe baza raportului de serviciu,respectiv functionarul public.
In consecinta, cu siguranta este vorba despre sectorul de stat.
De altfel, in sectorul privat medical nu se acorda asemenea spor,daca exista titluri sau performante deosebite se negociaza un salariu mai mare.
ContSters136493, utilizator
ondino a scris:

......
De altfel, in sectorul privat medical nu se acorda asemenea spor,daca exista titluri sau performante deosebite se negociaza un salariu mai mare.

Sunt destule societati din domeniul privat care acorda si un asemenea spor ... il au prevazut in ccm la nivel de unitate ...
Nu am afirmat ca nu s-ar acorda sporul de doctorat in societatile private in general ,ci in cele medicale private in speta.Nici in contractul colectiv de munca la nivel de ramura sanitara nu a mai aparut stipulat.
ondino a scris:

Danaioana a scris:

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati in urmatoarea problema>
Un angajat, medic, personal contractual, a obtinut >diploma de doctor< in luna decembrie 2010.
Dupa un an, deci in decembrie 2011, solicita "drepturile salariale", ca urmare a obtinerii acestei diplome.Poate sa imi spuna cineva daca se mai acorda sau nu, acel spor de 15%?
Va multumesc anticipat

Acel spor de 15% pt. titlul de doctor nu s-a mai acordat in 2010 ,,nu s-a regasit in Anexa II2
Legea 330/2009 si nici in 2011,pt. ca nu se regaseste in Anexa III-sanatate din legea 284/2010.

@av.antoanela,

Utilizatorul se refera la personal contractual,ori aceasta incadrare este specifica angajatilor cu contract de munca din sectorul bugetar,spre a-i deosebi de cei care desfasoara activitate pe baza raportului de serviciu,respectiv functionarul public.
In consecinta, cu siguranta este vorba despre sectorul de stat.
De altfel, in sectorul privat medical nu se acorda asemenea spor,daca exista titluri sau performante deosebite se negociaza un salariu mai mare.

Intr-adevar este vorba de institutie publica, de stat, in care angajatul are functia de medic. Tocmai pt ca in noua lege a salarizarii nu este stipulat nimic despre acel spor de doctorat, nu stiu in ce baza legala pot sau nu sa il acord.