avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor doctorat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor doctorat

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati in urmatoarea problema>
Un angajat, medic, personal contractual, a obtinut >diploma de doctor< in luna decembrie 2010.
Dupa un an, deci in decembrie 2011, solicita "drepturile salariale", ca urmare a obtinerii acestei diplome.Poate sa imi spuna cineva daca se mai acorda sau nu, acel spor de 15%?
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Danaioana , utilizator 08:01, 8 Decembrie 2011
F. simplu,nu puteti sa-i acordati un drept de natura salariala pt. care nu mai exista temei legal de acordare,sau alltfel spus,nu mai este reglementata acordarea acestuia in legislatia salariala in vigoare pt. sist. sanitar de stat.
ondino a scris:

Nu am afirmat ca nu s-ar acorda sporul de doctorat in societatile private in general ,ci in cele medicale private in speta.Nici in contractul colectiv de munca la nivel de ramura sanitara nu a mai aparut stipulat.


Si aici va pot contrazice, cunosc cateva clinici private de medicina care acorda acest spor ..
ondino a scris:

F. simplu,nu puteti sa-i acordati un drept de natura salariala pt. care nu mai exista temei legal de acordare,sau alltfel spus,nu mai este reglementata acordarea acestuia in legislatia salariala in vigoare pt. sist. sanitar de stat.


Va multumesc mult pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spor doctorat piscine@sperantaclub.ro piscine@sperantaclub.ro Buna dimineata! Stie cineva daca in domeniul sanatatii se mai acorda spor pentru doctorat? Multumesc (vezi toată discuția)
Spor sanatate Elym92 Elym92 Buna ziua! Sunt angajata la unitatea de transfuzii a SCJM. Am solicitat sporul care mi se cuvine in baza Legii 330/2009 Art.13 litera E. Raspunsul a fost ... (vezi toată discuția)
Spor de doctorat cornelg cornelg As dori sa stiu daca dupa noua lege a salarizarii ( 284/2010 ), se mai acorda sporul de doctorat functionarilor publici. Sunt medic primar, lucrez ca ... (vezi toată discuția)