Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor doctorat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor doctorat

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati in urmatoarea problema>
Un angajat, medic, personal contractual, a obtinut >diploma de doctor< in luna decembrie 2010.
Dupa un an, deci in decembrie 2011, solicita "drepturile salariale", ca urmare a obtinerii acestei diplome.Poate sa imi spuna cineva daca se mai acorda sau nu, acel spor de 15%?
Va multumesc anticipat
F. simplu,nu puteti sa-i acordati un drept de natura salariala pt. care nu mai exista temei legal de acordare,sau alltfel spus,nu mai este reglementata acordarea acestuia in legislatia salariala in vigoare pt. sist. sanitar de stat.
ondino a scris:

Nu am afirmat ca nu s-ar acorda sporul de doctorat in societatile private in general ,ci in cele medicale private in speta.Nici in contractul colectiv de munca la nivel de ramura sanitara nu a mai aparut stipulat.

Si aici va pot contrazice, cunosc cateva clinici private de medicina care acorda acest spor ..
ondino a scris:

F. simplu,nu puteti sa-i acordati un drept de natura salariala pt. care nu mai exista temei legal de acordare,sau alltfel spus,nu mai este reglementata acordarea acestuia in legislatia salariala in vigoare pt. sist. sanitar de stat.

Va multumesc mult pentru raspuns.