Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de doctorat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de doctorat

As dori sa stiu daca dupa noua lege a salarizarii ( 284/2010 ), se mai acorda sporul de doctorat functionarilor publici.
Sunt medic primar, lucrez ca inspector sanitar la Directia de Sanatate Publica, am titlul de doctor in medicina din anul 2001 si din anul 2010 nu mai primesc acel spor de 15%. Este legal faptul ca mi s-a sistat acordarea acestui spor?
Cu multumiri

Sporurile ce se includ sunt doar cele valabile la 31 Decembrie 2010. prin urmare, sporul de doctorat nu se include
Nu mi se pare corect deoarece in ORDINUL nr. 42 din 13 ianuarie 2011 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor Legii nr. 285/2010 privind salarizarea în anul 2011 a personalului plătit din fonduri publice
EMITENT: MINISTERUL MUNCII, FAMILIEI ªI PROTECŢIEI SOCIALE
Anexa:
În situaţia în care persoana care ocupă funcţia de medic primar prevăzută la pct. 1 a beneficiat, potrivit Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 1/2010, de o sumă compensatorie egală cu 330 lei în luna iunie 2010, reprezentând titlul ştiinţific de doctor, aceasta va avea, începând cu luna ianuarie 2011, un salariu egal cu:
S = 3.254 + 330 lei = 3.584 lei (iunie 2010)
S1 = 3.584 * (1 - 25%) = 2.688 lei (iulie-decembrie 2010)
S2 = 2.688 * (1 + 15%) = 3.092 lei (începând cu ianuarie 2011)

Baza de calcul este octombrie 2010...