Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general care e diferenta ptr depunerea decl 010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

care e diferenta ptr depunerea decl 010

care e diferenta intre
-C.U.I. sau cod fiscal in original.
-certificat inmatriculare O.N.R.C. in original
Cum adica care este diferenta? CUI-ul este eliberat de Administratia Finantelor Publice, iar Certificatul de inmatriculare de ONRC, asa cum bine ati scris si Dvs.
La ce anume faceti referire? Puteti sa dezvoltati ideea?
annajanette a scris:

care e diferenta intre
-C.U.I. sau cod fiscal in original.
-certificat inmatriculare O.N.R.C. in original

Persoanele care desfasoara activitati independente , de exemplu, nu se inregistreaza la ONRC ci doar la ANAF si primesc Certificat de inregistrare fiscala.
In opinia mea CUI = Certificat de inmatriculare ( au si codul unic de inregistrare si J -inregistrarea in reg. com.)
Codul fiscal e asta
[ link extern ]
imi trebuie acestea sa le depun la administratie si de aceea intrebam ptr ca eu stiam ca cui este acela roxxxxxxxx
Luminita, colega noastra @annajanette are un SRL.
CUI-ul este certificatul de inregistrare fiscala.

Edit later:

Asa este @annajanette, CUI-ul se prezinta sub forma RO123456.

Vectorul fiscal, impreuna cu declaratia si cererea de inmatriculare se depun odata cu toate celelalte acte de infiintare ale societatii, respectiv act constitutiv, dovada sediu social, specimenul de semnatura. Completarea declaratiei (si a cererii de inmatriculare a societatii) vor fi completate si semnate de Dvs in calitate de reprezentanta cu datele care vi se cer ini formularul tipizat de la ONRC. Fara toate acestea nu obtineti Certificatul de inmatriculare care are mentionat nr. de inregistrare (cel cu J) si CUI-ul (cel cu RO).
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal