Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Distanta legala dintre o statie de producere asfalt / ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Distanta legala dintre o statie de producere asfalt / bitum si o casa

Care este distanta legala dintre o statie de producere asfalt si bitum si o casa locuita ,proprietate privata?Si care este impactul asupra locuitorilor din apropiere?|
Ordinul MS nr. 536 din 06/23/1997
aprobarea Normelor de igiena si a recomandarilor privind mediul de viata al populatiei

Art. 4.
Unitatile de mica industrie, comerciale si de prestari servicii, care pot crea riscuri pentru sanatate sau disconfort pentru populatie prin producerea de zgomot, vibratii, mirosuri, praf, fum, gaze toxice sau iritante etc. se amplaseaza in cladiri separate, la distanta de minimum 15 m de ferestrele locuintelor. Distanta se masoara intre fatada locuintei si perimetrul unitatii. Pentru unitatile susmentionate se vor asigura mijloacele adecvate de limitare a nocivitatilor, astfel incat sa se incadreze in normele din standardele in vigoare.