Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare contract individual de munca retroactiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare contract individual de munca retroactiv

Va rog sa spuneti va rog frumos daca este posibil ca sa inregistrezi un Contract de Munca retroactiv? Este vorba despre un contract care ar trebui inregistrat in august 2011 si acum suntem in decembrie. Firma este de acord.

Va multumescu mult,

Sergiu

Tel. 0740 177 246
HOTÃRÂRE Nr. 500 din 18 mai 2011
privind registrul general de evidenţă a salariaţilor
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATÃ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 372 din 27 mai 2011
ART. 4
(1) Completarea, respectiv înregistrarea în registru a elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2) se face după cum urmează:
a) la angajarea fiecărui salariat, elementele prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. a) - g) se înregistrează în registru cel târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activităţii de către salariatul în cauză"
Practic aveti doua cai: inregistrati CIM cu data cu care doriti, firma va lua o amenda sau un avertisment daca are noroc, sau cea mau buna solutie este sa faceti un alt contract de munca pe care o inregistrati in termen, iar banii pentru care ati lucrat deja vi-i luati i 2-3 luni in forma de prime.
Nu cred ca va convine:
HG 500/2011
Art. 4
(1) Completarea, respectiv înregistrarea în registru a elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2), şi transmiterea registrului se fac după cum urmează:
a) la angajarea fiecarui salariat, elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a)—g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza;
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
a) netransmiterea registrului cu elementele contractului individual de munca prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a)—g), cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza;

(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cea prevazuta la lit. a), cu amenda de 10.000 lei pentru fiecare persoana primita la munca fara transmiterea la inspectoratul teritorial de munca a registrului completat cu toate elementele contractului individual de munca, fara ca amenda totala cumulata sa depaseasca suma de 50.000 lei;
ITM nu mai inregistreaza CIM. Numarul contractului este intern. In Revisal nu puteti sa-l inregistrati si sa-l transmiteti la ITM retroactiv. Conf. HG 500/2011, CIM se inregistreaza (in Revisal) cu o zi lucratoare anterioara datei inceperii activitatii. Cu alte cuvinte , persoana in cauza a lucrat fara CIM legal incheiat.

HG 500/2011:

Art. 3. - (1) Registrul se întocmeste în formă electronică.

(2) Registrul se completează în ordinea angajării si cuprinde următoarele elemente:

a) elementele de identificare a tuturor salariatilor: numele, prenumele, codul numeric personal - CNP, cetătenia si tara de provenientă - Uniunea Europeană - UE, non-UE, Spatiul Economic European - SEE;

b) data angajării;

c) perioada detasării si denumirea angajatorului la care se face detasarea;

d) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificării Ocupatiilor din România (COR) sau altor acte normative;

e) tipul contractului individual de muncă;

f) durata normală a timpului de muncă si repartizarea acestuia;

g) salariul, sporurile si cuantumul acestora;

h) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de muncă, cu exceptia cazurilor de suspendare în baza certificatelor medicale;

i) data încetării contractului individual de muncă.

Art. 4. - (1) Completarea, respectiv înregistrarea în registru a elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2) se face după cum urmează:

a) la angajarea fiecărui salariat, elementele prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. a)-g) se înregistrează în registru cel târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activitătii de către salariatul în cauză;

b) elementul prevăzut la art. 3 alin. (2) lit. g) se completează si pentru contractele individuale de muncă deja înregistrate, în termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri;

c) elementele prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. h) se înregistrează în registru în termen de maximum 20 de zile lucrătoare de la data suspendării;

d) elementele prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. i) se înregistrează în registru la data încetării contractului individual de muncă/la data luării la cunostintă a evenimentului ce a determinat, în conditiile legii, încetarea contractului individual de muncă;

e) pentru salariatii detasati, angajatorul de bază completează perioada detasării si denumirea angajatorului la care se face detasarea, anterior începerii detasării.

(2) Orice modificare a elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) se înregistrează în registru cel târziu în ziua lucrătoare anterioară împlinirii termenului de 20 de zile lucrătoare prevăzut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicată. Exceptie fac situatiile în care modificările se produc ca urmare a unei hotărâri judecătoresti sau ca efect al unui act normativ când înregistrarea în registru se face în ziua în care angajatorul se prezumă, potrivit legii, că a luat cunostintă de continutul acestora.

(3) Orice corectie a erorilor survenite în completarea registrului se face la data la care angajatorul a luat cunostintă de acestea.