avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... rezilierea contractului de arenda
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

rezilierea contractului de arenda

buna ziua, imi poate spune cineva conditiile rezilierii unui contract de arenda?sau unde gasesc aceste informatii?multumesc mult pt. ajutor
Cel mai recent răspuns: bestlegis , utilizator 14:17, 10 Decembrie 2011
Legea nr.16/1994 a fost abrogata prin Legea nr.71/2011, de punere in aplicare a noului Cod civil.
In Noul Cod Civil arendarea este reglementat in Sectiunea a 3-a (Reguli particulare în materia arendării), articolele: 1836-1859.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de arenda pentru terenurile cu destinatie agricola mariagabi mariagabi Este valabil incheiat un contrat de arendare, contract perfectat in 2012,si care are inserata o nota de subsol ce face referire la un termen din legea ... (vezi toată discuția)
Contractul de arenda este contract de locatiune? arlandh arlandh Buna ziua! Pun aceasta intrebare pentru urmatorul motiv. Am studiat prevederile Noului Cod Civil si am inteles ca arenda ar putea fi asimilata contractului ... (vezi toată discuția)
Contract de arendare - conditii de incheiere a contractului nikescu nikescu Buna ziua, Va rog sa-mi detalii asupra modului cum se face un contract de arendare. Trebuie autentificat notarial? Multumesc! (vezi toată discuția)