Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperarea salariilor restante
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperarea salariilor restante

Daca un angajator are restante la achitarea salariilor de circa 10 luni, pentru care a depus declaratiile fiscale necesare, iar firma nu mai are sindicat, ce trebuie sa faca un angajat ca sa recupereze banii in instanta?
Se poate adresa direct judecatoriei teritoriale?
Cam cat timp dureaza un astfel de proces (cu executare cu tot)?
Care sunt taxele necesare a fi achitate?
1. Instanta competenta este tribunalul pe raza a carei circumscriptie reclamantul isi are domiciliul, depuneti o actiune in executarea obligatiilor salariale.

2. Cererile sunt scutite de plata taxei judiciare de timbru si de timbru judiciar si se judeca in regim de urgenta (termenele de judecata nu pot fi mai mari de 15 zile, procedura de citare se considera legal indeplinita daca se realizeaza cu minimum 24 de ore inainte de termenul de judecata).
Flavius1984, utilizator
Un litigiu de munca dureaza si cativa ani , chiar daca legea prevede ca termenele de judecata nu pot fi mai mari de 15 zile ...
Multumesc mult pentru ambele raspunsuri.