Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... stabilire domiciliu minor si stabilire in italia
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

stabilire domiciliu minor si stabilire in italia

Am uitat sa specific ca am incercat sa discut cu tatal copilei ....despre faptul ca fetita nu trebuie sa simta ca noi nu ne intelegem si sa gasim o cale de mijloc in care fata sa fie cu amandoi.dar nu accepta sub nicio forma.continua sa spuna ca fata nu iese din tara sub nicio forma si ca as face bine sa ii trimit bani.sa numai spun ca reusesc cateodata sa o vad pe mes pe fetita si o sun sa vb cu ia,iar taicasu cum aude ca vb cu ia incepe sa ma jugneasca si vechea poveste cere bani..in final se temina cu copila mea plangand ca nu vb cu mine si taicasu continua sa urle si imi inchide
ce pot sa fac?cand am stat cu fata ma rugatdin suflet sa o iau la mine dar sa nui spun tatalui.ca ii va interzice absolut tot.ce pot sa fac poate ca nu sunt eu pshicolog dar vad ca fata isi doreste sa fie cu mine si in prezenta lui se schimba total.am intrebato daca vrea sa vina si la mine sa stea cu mine(de fata cu el)si a uitat la iel si mia spus ca ia nu are prieteni acolo si nu stie daca o sa ii placa?...asta ce vrea sa spuna va rog ajutatima
elenazahiu, utilizator
am o fetita de 7 ani in urama unui concubinaj din cauza tatalui nu mai suportam sa stau cu el in casa din cauza caracterului si am incercat de nenumerate ori sa plec cu fetita si nu sa putut pt ca a trimiso pe sorasa si mia furato din brate.chiar si ducanduma la politie nu am facut nimik pt ca miau spus ca nu se considera rapire pt ca e la tatal.ce sa fac ca acum el ma dat in judecata pt ami lua fata si pt ami cere si mai multi bani cum eu sunt in italia am venit pt a munci sa strang bani si sa o pot lua pe fetita mea dinou langa mine.daca nu am specificat ceva intrebatima si va raspund cu cea mai mare placere.sunt foarte nervoasa pt ca maine e a 2a infatisare la tribunal si miam anuntat avocatul.am aflat datorita internetului ca ma dat in judecata si nu am fost anuntata desi avea nr de tel al meu dar si adresa unde locuiesc
am gasit pe portalul tribunalului de unde am domicilui in rom.
Am uitat sa specific ca am incercat sa discut cu tatal copilei ....despre faptul ca fetita nu trebuie sa simta ca noi nu ne intelegem si sa gasim o cale de mijloc in care fata sa fie cu amandoi.dar nu accepta sub nicio forma.continua sa spuna ca fata nu iese din tara sub nicio forma si ca as face bine sa ii trimit bani.sa numai spun ca reusesc cateodata sa o vad pe mes pe fetita si o sun sa vb cu ia,iar taicasu cum aude ca vb cu ia incepe sa ma jugneasca si vechea poveste cere bani..in final se temina cu copila mea plangand ca nu vb cu mine si taicasu continua sa urle si imi inchide
ce pot sa fac?cand am stat cu fata ma rugatdin suflet sa o iau la mine dar sa nui spun tatalui.ca ii va interzice absolut tot.ce pot sa fac poate ca nu sunt eu pshicolog dar vad ca fata isi doreste sa fie cu mine si in prezenta lui se schimba total.am intrebato daca vrea sa vina si la mine sa stea cu mine(de fata cu el)si a uitat la iel si mia spus ca ia nu are prieteni acolo si nu stie daca o sa ii placa?...asta ce vrea sa spuna va rog ajutatima

buna ziua, eu va sfatuiesc sa introduceti o actiune in justitie prin care sa solucitati stabilirea domiciliului minorei la dumneavostra si exercitarea autoritati parintesti de catre dumneavostra sau si chiar de catre ambii parinti si deasemenea sa solicitati instantei de tutela care va fi investita cu solutionarea cauzei sa permita si deplasarea minorei in italia.
prin intrarea in vigoarea a noului cod civil si infiintarea instantei de tutela, aceasta poate substitui acordul fostului sot in ceea ce priveste libera circulatie a minorei
multumesc dar se poate face si in cazul n care el ma dat in judecata fara sa fiu anuntata?avoctul meu mia spus ca la termenul acesta va cere amanare pt lispsa de aparare se poate?
da se poate chiar daca actiunea este promovata de el. dumneavoastra sau avocatul dumneavoastra la prima zi de infatisare,,,,,cand partile sunt legal citate si pot pune concluzii, trebuie sa faceti intampinare si cerere reconventionala prin care sa solicitati sau sa formulati cereri propri pe care sa le dovediti cu inscrisuri, martori si ancheta sociala.
daca actiunea este promovata de el, singura cale pentru a cere ceea ce doriti este calea cereri reconventionale