Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pasaport suplinit de către instanța judecătoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pasaport suplinit de către instanța judecătoriei

Buna ziua! Am o fetita dintr-o relație de concubinaj. Acum doi ani mama fetei a plecat cu ea în Elvetia, fără a avea pasaport, ilegal. Nu aveam încă custodie comună. Nu am reusit sa imi vad fata decât de câteva ori pe net. Si in prezent mi se refuza dreptul de ami vedea fata. Am chemat o în judecată si in urma sentinței judecătorești sa decis custodie comună și a fost suplinită de instanța decizia de ai face pașaport minorei, ptr ca eu nu am fost de acord. Mama fetei are dreptul să circule oriunde cu fata sau doar Ro-Elvetia?
Va multumesc anticipat!
Eve2016, utilizator
Da, mama fetiţei poate circula fără acordul dvs. oriunde, iar dacă are documente care demonstrează că domiciliul copilului cu mama este în Elveţia, nu mai este necesar nici un acord în continuare pentru a ieşi din Romania, peste hotare.
Am contactat un avocat și mi sa spus ca are liberă circulație doar Elvetia -Romania. Căci altfel eu nu puteam sa imi iau copilul la vizita.
În Spaţiul Schengen, circulaţia e liberă
În hotarare trebuie să scrie ceva care sa va lămurească.
Si eu cred ca poate circula liber în Europa occidentală daca in hotărâre nu scrie de vreo limitare.
Dacă aveți avocat mergeți cu hotărârea la el ca sa va lămurească în concret.
Multumesc pt răspunsuri! Hotărârea a iesit deabea anul acesta si nu scrie intr-adevar nici o limită. Refuza chiar si acum cu program de vizitare sa imi acorde drepturile de părinte. Nu stiu ce sa mai fac. Mama fetei a luat o inainte cu doi ani ilegal din țară. Ma intreb daca aceasta hotarare va rămâne la fel si dupa reclamația penala pentru scoaterea ilegală a copilului?