avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie concediu crestere copil (sarcina ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie concediu crestere copil (sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti))

Imi puteti spune, va rog, daca aceasta decizie a fost publicata in Monitorul Oficial? daca da, ma puteti ajuta cu nr acestuia?

Multumesc,



prin Decizia nr. 26/2011, ÎCCJ a admis recursurile în interesul legii formulate de procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi Colegiul de conducere al Curţii de Apel Iaşi, statuând în sensul că:

“ În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art.1 alin.1 şi art.6 alin.1 din Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr.148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului, cu modificările şi completările ulterioare, stabileşte că, până la intrarea în vigoare a Legii nr.239/2009 pentru modificarea art.2 din Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr.148/2005, indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului prevăzută de art.1 alin.1 din ordonanţă se acordă pentru fiecare copil născut dintr-o sarcină gemelară, de tripleţi sau multipleţi, în cuantum de:800 lei pentru perioada 1 ianuarie 2006 – 31 decembrie 2006; 600 lei pentru perioada 1 ianuarie 2007 – 31 decembrie 2008; 600 lei sau, opţional, 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4000 de lei pentru perioada 1 ianuarie 2009 – 17 iunie 2009.”

Alte discuții în legătură

Indemnizatie pt. copil platita retroactiv Pilu Pilu Buna ziua. As avea si eu o intrebare, dacapoate sa-mi spuna cineva: In cazul in care cineva a avut 2 gemeni nascuti in luna iulie 2006 si a primit indemnizatie ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere a copilului pentru gemeni liviuconstantinb liviuconstantinb Sotia mea a nascut in 2005 gemeni , a beneficiat de indemnizatie de crestere a copilului numai pentru un copil. As dori sa stiu daca se mai poate solicita ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil bogdanraluca bogdanraluca Am inteles ca indemnizatia se acorda pentru sarcinile multiple,intrebarea mea este urmatoarea :atunci cand copilul avea 1 an si jumatate s-a nascut si ... (vezi toată discuția)