Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie intretinere copil major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie intretinere copil major

Buna ziua! Copil peste 18 ani cu liceul terminat, dar bacalaureatul neluat. Liceul pe care l-a absolvit infiinteaza cursuri postliceale, pe care copilul le urmeaza. Intrebare: se mai retine tatalui pensia de intretinere? Multumesc anticipat!
Daca este in continuare de studii poate fi ceruta pensie alimentara prin instanta,pentru ca pensia platita pana acum isi produce efectele doar pana la 18 ani.
Problema este Bac-ul , cum poate continua alte studii fara a lua bacaloreatul?
Da se retine pensie de intretinere iar daca tatal nu plateste...are motive legale... si atunci fiul trebuie sa/l cheme in instanta!!!!
Multumesc frumos!