Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

Buna seara. Am si eu o intrebare la dumneavoastra.Sunt angajat al unei firme cu diverse domenii de activitate, din 09.02.2011 in functia de operator calculator. Astazi in urma unei certe cu directoarea parcului auto ( unde lucrez ) am fost practic obligat sa imi pun demisia. M-a obligat sa stau peste programul "de peste program" cum il numesc eu. Am refuzat si mi-a spus sa ma duc acasa si sa imi pun preavizul. Lucrez de la 07:00 pana la 17:30 zilnic de luni pana duminica inclusiv. Am doar 2 duminici libere pe luna. Directoarea m-a obligat sa raman de la 07:00 pana la 21:30 eu refuzand. I-am pus demisia pe birou si am plecat. Trebuie sa raman 20 zile in preaviz la programul infernal pe care il am ? In contractul de munca am trecute 8 ore pe zii fara sambete si duminici. Deasemenea salariul este minimul pe economie. Eu iau lunar 1200 lei. Ce pot face in aceasta privinta ?
Pentru nereguli savarsite de catre angajator in legatura cu relatiile de munca puteti sesiza fie ITM-ul , fie Inspectia Muncii ...

Un salariatul poate solicita instanţei anularea demisiei sale ca act juridic unilateral, în cazul în care consimţământul său a fost viciat prin eroare, dol sau violenţă.

Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz prevazut in c.i.m. reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.

In perioada de preaviz partile sunt tinute la respectarea obligatiilor stipulate in contractul individual de munca
Va multumesc pentru raspunsuri. Practic .. daca eu stau in preaviz 8 ore pe zii fara sambete si duminici voi lua salariul din cartea de munca, adica minimul pe economie
Intr-adevar, veti beneficia de plata salariului prevazut in c.i.m. ... pentru restul va fi foarte greu de dovedit si de obtinut ..