Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... revocare donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

revocare donatie

buna ziua , as dori sa intreb daca se mai poate revoca o donatie pentru survenieta copil,
am inteles ca noul cod civil nu mai prevede asa ceva
Noul Cod Civil nu mai prevede revocarea donatiei pt survenienta de copil.
multumesc .
in urma cu 3 ani am donat o casa tatalui meu pentru a ma proteja de creditori.
in acest an in martie mi s-a nascut un copil, as vrea sa reintru in posesia casei, daca tatal meu decedeaza mai am 4 frati , toti vor fi la mostenire nu?
Da.Asa este! Casa este in patrimoniul tatalui dvs! Faceti vanzare cumparare, cu pret real ca sa nu poate fi atacata ca donatie deghizata sau impartiti Casa la decesul tatalui dvs cu ceilalti frati.