avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... revocare donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

revocare donatie

buna ziua , as dori sa intreb daca se mai poate revoca o donatie pentru survenieta copil,
am inteles ca noul cod civil nu mai prevede asa ceva
Cel mai recent răspuns: ContSters141818 , utilizator 14:19, 15 Decembrie 2011
Noul Cod Civil nu mai prevede revocarea donatiei pt survenienta de copil.
multumesc .
in urma cu 3 ani am donat o casa tatalui meu pentru a ma proteja de creditori.
in acest an in martie mi s-a nascut un copil, as vrea sa reintru in posesia casei, daca tatal meu decedeaza mai am 4 frati , toti vor fi la mostenire nu?
Da.Asa este! Casa este in patrimoniul tatalui dvs! Faceti vanzare cumparare, cu pret real ca sa nu poate fi atacata ca donatie deghizata sau impartiti Casa la decesul tatalui dvs cu ceilalti frati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revvocare donatie rina68 rina68 buna ziua, in ianuarie 2009 am donat o casa iar in martie 20011 mi s-a nascut primul copil. pot sa cer revocarea donatiei pentru survenienta copil, avand in ... (vezi toată discuția)
Donatie allexs96 allexs96 Buna seara, vin cu urmatoare situatie, in anul 2007, am donat un imobil, propietate personala, nefiind casatorit si neavand copii, catre unchiul meu, fara nici ... (vezi toată discuția)
Revocare donatie, motiv survenienta copil flaviamihaela flaviamihaela Buna ziua, as vrea sa imi raspunda un avocat, sau o persoana care s-a confruntat cu o situatie asemanatoare daca se poate revoca o donatie pe motivul ... (vezi toată discuția)