Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Taxa timbru. si un Craciun fericit tuturor ,un An nou ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Taxa timbru. si un Craciun fericit tuturor ,un An nou plin de prosperitate!

Seara buna dragilor,
Va deranjez cu o singura intrebare:Cat la suta se plateste taxa de timbru in cazul partajului?
Va multumesc anticipat:D
Taxa judiciara de timbru in cazul unui partaj este 3% . Insa puteti beneficia de scutirea, reducerea, esalonarea sau amanarea platii taxelor judiciare de timbru, in conditiile OUG 51/2008 privind ajutorul public judiciar in materie civila, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 193/2008.

incercati aici
[ link extern ] /
in dreapta e un calculator de tax judiciara
Multumim pentru urari, aseamenea si dvs!
3% din valoarea partajabila.
Separat de aceasta taxa, daca partile contesta bunurile de impartit, valoarea acestora sau drepturile ori marimea drepturilor coproprietarilor , taxa judiciara de timbru se datoreaza de titularul cererii la valoarea contestata in conditiile art. 2 alin. (1) din legea taxelor de timbru Craciun fericit si dvs. si un an mai bun!
Sau, daca va intelegeti amiabil, apelati la un mediator si nu mai platiti nici o taxa de timbru.
Daca apelati la mediere taxa de timbru este zero.