Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatoria cu un cetatean din India - in Romania sau in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatoria cu un cetatean din India - in Romania sau in India?

Buna ziua , sunt noua in acest forum dar ma bucur ca l-am descoperit.
Am citit unele comentarii despre necesarul actelor pentru casatoria cu un cetatean strain.Acum intrebarea mea ar fi : unde este mai usor de incheiat aceasta casatorie ,in Romania sau in India?? Viitorul meu sot este din India.
Eu as spune ca este mai usor in Romania.

Stiti cat costa o traducere in urdu?
Cat ??
undeva pe la 500 lei si aveti o gramada de acte de tradus
:( asta stiu ...si cum credeti ca ar fi mai usor ?..Sa vina cu visa turist ?.sau sa-i fac o invitatie ? Dupa casatorie vom pleca in India, asta daca va fi incheiata aici .
Daca doriti sa va stabiliti in India, cred ca este recomandabil sa va casatoriti in fatza autoritatilor indiene, iar actele dvs. pot fi traduse in limba engleza pentru ca engleza este una dintre limbile oficiale ale Indiei (alaturi de hindi).

Daca vreti sa va stabiliti in Romania este bine sa va casatoriti la ambasada din New Delhi pentru ca:
- este mult mai usor sa obtineti dvs. viza pentru India decat sa o obtina dumnealui pentru Romania
- actele care va trebuiesc dvs. pentru casatorie la ambasada Romaniei in India sunt mai usor de obtinut, mai ieftine etc. decat cele de care ar avea nevoie dumnealui daca ati alege sa va casatoriti in Romania.

Personalul de la ambasada este foarte amabil si prietenos (este informatie din sursa sigura :) )

Va recomand sa sunati la Sectia Consulara de la ambasada, dar sa tineti seama de intervalul si fusul orar:
Telephone details for public: monday - friday 13,30 : 15,30

Acum 3 ani, era consul domnul Manescu - un om deosebit.

Completare

Am vrut sa vad daca tot dumnealui este consul si m-am bucurat sa vad ca da:

CONSULAR SECTION

Mr. Dan-Gabriel MÃNESCU
Consul (Consular & Political)

Tel: + 91 - 11 - 26.14.16.63
+ 91 - 11 - 26.14.81.75

[ link extern ]

Casa de piatra :vishenka:

Ares-3, moderator