Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general acoperire pierdere contabila
Discuție deschisă în Contabilitate în general

acoperire pierdere contabila

buna ziua

pot sa acopar pierderea contabila a anului 2011 din profiturile anilor 2008 si 2010 nerepartizate (sold creditor 117) , care este procedura ?
pierderea contabila se poate acoperi si din alte rezerve ( ct. 1068)? , profitul din anul 2008 a fost repartizat o parte la alte rezerve si o parte a ramas nerepartizat in creditul contului 117 .

multumesc

Da. Se poate folosi profitul nerepartizat din anii precedenti la acoperirea de pierderi ale anului curent. La inceputul anului viitor, soldul din 121 il inchideti cu 117.
croitoru raluca a scris:

buna ziua

pot sa acopar pierderea contabila a anului 2011 din profiturile anilor 2008 si 2010 nerepartizate (sold creditor 117) , care este procedura ?
pierderea contabila se poate acoperi si din alte rezerve ( ct. 1068)? , profitul din anul 2008 a fost repartizat o parte la alte rezerve si o parte a ramas nerepartizat in creditul contului 117 .

multumesc

ceva similar, adaptati-(va)!

"O societate inregistreaza in anul 2006 o pierdere de 200.000 lei, iar in 2007 de 1.300.000 lei. Din profiturile nete obtinute in anii precedenti (1997-2005) au fost constituite rezerve in sensul ca profiturile nete nu s-au repartizat sub forma de dividende, ci sub forma de surse proprii pentru finantare (contul 1068 avand sold creditor de 3.000.000 lei).
Intrucat societatea nu are posibilitatea de a-si recupera pierderile de 1.500.000 lei (2006 + 2007) in urmatorii 5 ani si dorinta actionarilor ar fi sa obtina dividende cat mai repede posibil, intrebarea este daca din rezervele existente de 3.000.000 lei, obtinute din profiturile nete, pot fi acoperite pierderile acumulate (din 2006, 2007 si eventual in 2008) ?
Daca da, atunci trebuie sau nu platit impozit pe profit de 16% la suma acoperita, daca deja s-a platit impozitul la vremea respectiva (inainte de repartizarea profitului net pentru surse proprii de finantare)?
Care ar fi procedura si inregistrarile contabile, pentru ca organele fiscale sa nu gaseasca nimic in neregula cu aceste operatiuni?"

[ link extern ]

ContSters233047, utilizator