Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Offshore !
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Offshore !

Nelamurire

am vazut ca sunt persoane ( AVOCATI ) , care recomanda clientilor sa iti faca firme OFFSHORE !, ii LEGAL ? Chiar poti sa iti faci astfel de firme si sa nu platesti nici o taxa in ROMANIA?

Daca ai control de la FINANTE, ITM, CURTEA DE CONTURI ETC ?

Multumesc.

MULTE tari si teritorii pierdute prin oceanele lumii fac GRAMEZI de bani din
regimul >> OFF SHORE !! DE CE ?? Au avut viziune !!!
Au legi stabile > asigura discretia operatiunilor si datelor !!!
Asta cauta un afacerist !! Stabilitate politica si legala !
Putea si Romania sa adopte un asemenea sistem din care sa castige ???
Pai putea !! Dar cu cine ???? Este adevarat >> Costa !!!
Discretia costa !!!
Companiile OFF SHORE in functie de domeniul de activitate costa
>>> cum spunea un user >> sunt pentru '' AFACERI ''' deosebite !!!
NU vinzi blugi si bomboane printr-un OFF SHORE !!!

CINE vrea '' AFACERI ADEVARATE '' departe de stresul si birocratia
'' DE JUNGLA '' din Romania >>> Recomand un '' OFF SHORE '' calduros !! >> CAT vor mai exista !!!

P.S >> SE duce o lupta acerba de catre tarile puternice pentru
'' reducerea si imblanzirea '' tarilor care '' MUSCA ''' cu '' SETE '' din
banii care li se cuvin !!!

atata vreme cat compania respectiva nu va detine un sediu permanent in romania -asa cum este el definit in codul fiscal- , statul roman prin organele sale binecunoscute nu are vreo atributie de control asupra firmei in cauza.
in functie de ce vei dori sa faci cu aceasta entitate, trebuie sa iti alegi cu mare atentie jurisdictia de infiintare.