Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcoolemie la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcoolemie la volan

Desi am citit pe forum o mare parte a mesajelor similare cu al meu as avea cate-va intrebari (in cazul in care cineva ma pote lamurii).
In decursul a 20 min am fost oprit de doua echipaje de politie.
Primul dintre ele dupa ce m-au cautat de extintor, triunghi, trusa medicala etc... mi-au dat amenda pt. centura.
Al dolea a fost direct pe alcool.
Am uitat sa mentionez ca in jurul pranzului (orele 12-13) am baut 2 pahare mici de vin (sprit) iar in jurul orelor 16 o bere dupa care am mancat. Mi-a iesit o alcoolemie de 0.41 la etilotest (asta in jurul orelor 18.30). Mi s-au recoltat cele doua probe biologice in jurul orelor 19 si 20.15. Desi am citit ca la sange cantitatea de alcool se dubleaza as dori sa intreb pe cineva daca are idee cam in cat timp vin rezultatele de la sange si daca am vre-o sansa sa nu depaseasca 0.8.
Multumesc
aveti toate sansele sa nu depaseasca 0,8. mult succes
Daca nu ies sub 0,80 contestati rezultatele. Aveti sanse.
Daca vreti sa ajunga mai repede, trebuie sa le platiti (160 lei).
Da aveti sanse sa va vina o alcoolemie sub 8,8 deoarece intre ora consumului si ora analizelor a trecut destul timp si ati si servit masa intre timp. Asta daca este adevarat ce ati relatat. Daca asteptati dupa politie si nu mergeti sa platiti proba biologica o sa ateptati mult si bine raspunsul. Si fara acest raspuns permisul dv va ramane suspendat.